Birleşmiş Milletler sözcüsü, Gazze'de ABD tarafından inşa edilen bir iskeleden yardım dağıtmak için yeni güzergâhlar planladıklarını söyledi. Salı günü üçüncü gün boyunca devam eden teslimatların durmasına neden olan kalabalıklar kamyonların önünü kesti.

Geçici, yüzer iskele Gazze'deki insani krizin hafifletilmesine yardımcı olmayı amaçlıyor, ancak yardım çalışanları sadece kara sınırları üzerinden yapılan teslimatların ihtiyaç duyulan ölçekte yardım sağlayabileceğini söylüyor. 

İskeledeki faaliyetler geçtiğimiz cuma günü başladı ve BM, iskeleden BM yüklenicileri tarafından taşınan 10 kamyon dolusu gıda yardımının Gazze'deki Deir El Balah'ta bulunan Dünya Gıda Programı (WFP) deposuna ulaştığını açıkladı. Ancak cumartesi günü, diğer 11 kamyonun durdurulmasının ardından sadece beş kamyon depoya ulaşabildi. 

Kahire'deki WFP sözcüsü Abeer Etefa, lojistik ekiplerinin daha fazla yardımın engellenmesini önlemek amacıyla yeni rotalar ve teslimatların koordinasyonunu planlaması nedeniyle dağıtımın durdurulduğunu söyledi. 

Etefa, “Kalabalıktan kaçınmak için yeni rotalar kullanılarak bugün için görevler planlandı” dedi. “Şu ana kadar hareket ettiklerini duymadık” dedi.

İskele Gazze'de yaşayanlar tarafından umut ve şüpheyle karşılandı.

“İskele (İsrail) işgali tamamen sona erdiğinde orada olmalı. O zaman bizim için iyi olacak. Seyahat etmek, bir şeyler almak için iyi olacak,” diyen Ebu Nadi el-Haddad, birkaç kara geçişi varken neden şimdi ihtiyaç duyulduğunu sordu.

Bir başka bölge sakini Ebu Nasır Ebu Housa, dört yaşındaki oğlu ve bir eşeğin çektiği arabasıyla yardım alma umuduyla iskelenin bulunduğu yere yakın sahil yoluna geldi.

“Amerikan yardımını bekliyoruz ama hiçbir şey alamadık” diyen Ebu Khousa, savaşta evini kaybettiğini ve birçok kez yerinden edildiğini söyledi. 

Khousa, “Yarın tekrar geleceğiz, Allah'ın izniyle, hayatta kalmamıza yardımcı olacak bir miktar yardım alabileceğimiz umuduyla” diye konuştu.

İsrail ile Hamas arasında geçtiğimiz ekim ayında patlak veren savaş Gazze'de derin bir insani krize neden oldu ve kıyı bölgesinde yaşayan 2,3 milyon kişinin çoğu kronik gıda ve ilaç sıkıntısıyla karşı karşıya kaldı.

İsrail'in 7 Mayıs'ta güneydeki Refah kenti ve çevresindeki askeri operasyonlarını arttırarak Mısır'ın Sina Yarımadası'na açılan Refah sınır kapısını kapatmasından bu yana uluslararası yardım sevkiyatı keskin bir düşüş gösterdi. 

Yüzer iskeleye indirilen yardımlar Kıbrıs'tan gemilerle geliyor ve ilk olarak İsrail tarafından denetleniyor. İskele operasyonunun 320 milyon dolara mal olacağı ve 1,000 ABD servis personelini içereceği tahmin ediliyor.

ABD Merkez Komutanlığı pazartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada ABD, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Avrupa Birliği tarafından bağışlanan 569 metrik tondan fazla yardımın şu ana kadar iskeleye ulaştırıldığını bildirdi.

Hindistan'dan Avrupa ile ticareti artırmak için liman hamlesi Hindistan'dan Avrupa ile ticareti artırmak için liman hamlesi

BM tarafından Gazze'ye yapılan yardımların dağıtımının cumartesi günü durdurulmasından bu yana iskelede ne kadar yardımın beklediği bilinmiyordu.

Editör: Haber Merkezi