İngiltere’nin Rusya ile ticaret yaptığını iddia ederek yaptırım girişiminde bulunduğu iki Türk denizcilik şirketinden biri olan Beks Denizcilik'in Rusya'yla iş yapmak için filosunun bayraklarını değiştirme kararı aldığı iddia edildi.

Türk şirket, İngiltere'nin yaptırım uygulaması sonrasında tanker filosunun üçte ikisinden fazlasını yeni bayrak almış durumda.

Patronlar Dünyası'ndan Gökmen Mert Kural'ın haberine göre, İngiltere'nin yaptırımlar, sevkiyat ve tescil verileriyle şirketi hedef almasının ardından, tanker filosunun üçte ikisini yeni bir bayrak altında Rus petrolü taşımaya devam eden şirket, filosundaki 17 tankerin bayrağını Marshall Adaları'ndan Gine-Bissau, Panama ve Barbados sicillerine kaydırdı.

Deniz Ticaret Odası heyeti TOBB 80. Genel Kurulu'na katıldı Deniz Ticaret Odası heyeti TOBB 80. Genel Kurulu'na katıldı

İstanbul merkezli Beks, şubat ayında alınan kara liste kararının ardından İngiltere hükümetine itiraz edeceğini açıklamıştı. Beks’in halen 28 tanker dahil 44 gemiden oluşan filosu bulunuyor. Dünyaca ünlü Wall Street Journal gazetesi, Beks Ship Management adlı firmanın 2021'den bu yana çoğu eski petrol tankerleri olmak üzere aldığı gemiler için yarım milyar dolardan fazla harcama yaptığı, değerini de 10 kat artırdığını yazmıştı.

Editör: Haber Merkezi