İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı, meclis üyeleri, meslek komite üyeleri, şube başkanları ve çok sayıda kişinin katılımıyla gerçekleşti. İMEAK DTO Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Tarım Bakanlığı Su İşleri ve Balıkçılık Genel Müdürü Altuğ Atalay, bugün başlayan yeni av sezonu ve balıkçılık konusu ile ilgili bir sunum yapmak üzere meclise katıldı.

 

Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır’ın başkanlığında gerçekleşen toplantı ilk gündem maddesi olan Ağustos ayı toplantı zabıtları, Temmuz ayı mizanı ve ek gündem maddesi olan ek ödenek gündeminin görüşülüp onaylanması ile başladı. Ardından Ağustos ayı faaliyetlerinin yer aldığı video sunum gerçekleştirildi. Gündem maddelerinin ardından toplantının açılış konuşmasını İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran yaptı.

 

Konuşmasına denizlerdeki balıkçılık ve av sezonunun başlamasından dolayı balıkçılara “Denizleriniz bereketli, ağlarınız dolu olsun” temennisiyle hayırlı sezon dileyerek başlayan Tamer Kıran, dünyadaki ekonomik gelişmelerle devam etti.

 

Son adımlar büyümedeki yavaşlamayı azaltmaya katkı sağlayacak

 

Küresel ekonomide enflasyonun zirveden inmediğini ve büyümede yavaşlamanın daha da belirgin hale geldiğini belirten “ABD ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde negatif büyüme göstererek teknik resesyona girse bile 3. çeyrek büyüme oranı için pozitif bir ışık belirdi. Amerika’da işsizlik ise yüzde 3,5 gibi tarihi düşük seviyede devam ediyor. Euro Bölgesi ve Çin ise yavaşlama konusunda daha net sinyaller veriyor. Euro Bölgesi’nin bir enerji kriziyle karşı karşıya olması özellikle gelecek yılın bahar aylarına kadar büyümeyle ilgili riskleri artırıyor. Küresel ekonomideki bu yavaşlama emtia fiyatlarını da baskılıyor. Bununla birlikte petrol ve doğalgaz fiyatları gerek jeopolitik risklerin devam etmesi, gerek enerji üreticilerinin arzı arttırma konusundaki isteksizliği nedeniyle belli seviyelerin altına düşmekte zorlanıyor. Ülkemiz ise yılın 2. çeyreğinde ilk çeyreğin biraz üzerinde yüzde 7. 6 büyüme kaydetti. 3. çeyreğe ilişkin veriler ise bir miktar yavaşlama sinyali veriyor. Bu gerekçeyle Merkez Bankası politika faizini 100 baz puan düşürerek 13 puana indirdi. Bankaların fonlama imkânını biraz daha rahatlattı. Ancak bu kararı alırken çok önemli bir adım daha attı ve bankaların kredi faizi ve büyüme hızına yönelik yeni bir düzenleme yaptı. Bu yeni düzenlemelerle bankalar verecekleri ticari kredilerde faiz oranlarına getirilen kat sayıya bağlı olarak menkul kıymet tesis etmek zorunda bırakıldı. Faizi yüzde 22.85’i aşan krediler için yüzde 20, yüzde 29.38’i aşan krediler için verilen kredi tutarının yüzde 90’ı kadar menkul kıymet alma zorunluluğu getirildi. Böylelikle ticari kredilerde yüzde 30’u aşan faiz uygulaması da hayli zorlaştırılmış oldu… Bu çerçevede atılan bu son adımların büyümedeki yavaşlamayı azaltmaya ve işletme sermayesi ihtiyacını karşılamaya önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

 

Ağustos’ta önemle kararlar yürürlüğe girdi

 

Ağustos ayında denizcilik sektörünü yakından ilgilendiren önemle kararların yürürlüğe konulduğuna işaret eden Kıran, “Kılavuzluk, römorkörcülük ve palamar hizmetlerine ilişkin tavan ücretlerinin yer aldığı ve 2003 yılından bu yana yürürlükte olan Liman Hizmet Tarifeleri, bu hizmetlere ilişkin ihtiyaçlar ve talepler dikkate alınarak bugünden itibaren yürürlüğe girecek şekilde bakanlık tarafından yeniden düzenlendi. Bir diğer önemli karar, kara yoluyla taşınan yüklerin deniz yoluyla aktarılmasının desteklenmesi hakkındaki yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan düzenlemeyle Türkiye limanları ile diğer ülke limanları arasında Ro-Ro ve Ro – Pax gemileriyle düzenli sefer yapmak amacıyla açılacak yeni hatlardan mevcut hatların kapasitesinin yüzde 50 arttırılması şartıyla mevcut hatlarda kullanılacak gemilere destek ödemesi kararlaştırıldı. Bu kararın özellikle Rusya - Ukrayna Savaşı nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan bu bölgelere yapılacak ihracat ve ithalatımızın önündeki en büyük engellerden birisi olan hat sorunu çözümü yönünde fayda sağlayacağını ümit ediyoruz. Bir diğer husus Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, fener ve tahlisiye ücret tarifeleri uğraksız geçişlerle ilgili ücretlerde 7 Ekim tarihinden itibaren geçerli olmak üzere değişiklik yaptığını duyurdu. Yeni düzenlemeyle dünyada yaşanan ekonomik, politik ve siyasal gelişmelerin yanı sıra ülkemizin Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nden doğan hakları çerçevesinde Türk Boğazlarından uğraksız geçiş yapan yabancı bayraklı ticaret ve yolcu gemileriyle, kabotaj hariç Türk bayraklı gemilere uygulanan fener ve tahlisiye ücretlerinde 5 katı artış yapıldı. Yeni tarifeyle fener ücretinin 800 tona kadar 1,71 36 dolar 800’den fazlası için 0,85 68 dolar, tahlisiye ücretinin ise her net ton için 0,40 80. dolar olarak uygulanacağı bildirildi. Yine Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünce Türk Boğazlarından transit geçiş yapacak gemilerden alınan sağlık resmi için uygulanacak tarifenin her net ton için 0,3 106 dolar olarak 7 Ekim tarihinde itibaren uygulanacağı bildirildi. Bir diğer gelişme 13 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik ile yabancı gemi adamlarının gemiye katılmaları için verilen 3 günlük vize süresi, 5 güne çıkartılırken, yabancı gemi adamları için liman şehri izin belgesi 5 gün olarak düzenlenmesine imkan sağlandı” ifadelerini kullandı.

 

İMEAK DTO 40 yaşında

 

DTO’nun 40’ıncı kuruluş yıl dönümüne ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Kıran, Türk denizciliğinin gelişmesi için kendilerini adamış ve büyük hizmetler sunan DTO kurucularını ve denizci büyükleri anarak, “40 yıl boyunca ilmek ilmek örülen bu başarı öyküsüne emek veren, katkı sağlayan herkese saygı ve şükranlarını sunuyorum. Büyüklerimizin aziz hatıraları üzerinde yükselen Oda’mızın nice 40 yıllara ulaşmasını Allah’dan niyaz ediyorum” dedi.

 

DTO’nun Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı yapıldı DTO’nun Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı yapıldı

 

Seçim Kasım ayının başlarında yapılacak

 

Konuşmasının devamında DTO seçimlerine de değinen Kıran, şöyle devam etti: “DTO yönetim kurulu seçimleri için Ekim sonu Kasım başı arasında bir tarihin belirlenmesinde yönünde bir mutabakata vardı. Seçimin yapılacağı mekan tespiti için çalışmalarımız sürüyor. Seçim tarihiyle ilgili kamuoyuna bilgilendirme yapılacak. Piri Reis Üniversitesi seçim için son derece uygun bir yer. Dolayısıyla çalışmalarımızı Piri Reis Üniversitesi’nde yapılmak üzere yoğunlaştırıyoruz.”

 

Kıran: Başarılarla dolu bir görev dönemi geçirmenin haklı gururunu yaşıyorum

 

Konuşmasının devamında 1999 yılında yönetim kurulu yedek üyesi olarak başladığı DTO yolculuğunda 2018 yılında bayrağı devraldığını ve 23 yıldır DTO’nun çatısı altında sektöre adanmışlık duygusuyla hizmet ettiğini belirten Kıran, şu ifadeleri kullandı. “Başkanlığım döneminde benimle birlikte yürüyen arkadaşlarımla birlikte kimseyi dışlamadan faaliyetlerimizi yürütmeye çalıştık. Bu güzide kurumun çatısı altında birleşen her üyemizin hangi konuda ne sıkıntısı ne talebi varsa onun gereğini yerine getirmenin yollarını aradık. Özel hayatımız ve ailemizden esirgediğimiz tüm imkanlarımızı dertlere deva olmak için seve seve harcadık. Kendi adıma görev sürem boyunca DTO, TOBB, Piri Reis Üniversitesi ve Türk Deniz Eğitim Vakfı ile ilgili olarak toplantılar, paneller, ziyaretler, çalıştaylar ve konferanslar dahil olmak üzere 2162 faaliyete katıldığımı görüyorum. Pandemiyi hep birlikte yaşadık. Sokağa çıkmanın yasak olduğu günlerde bile üyelerimizden gelen sorunları ve çözüm önerilerini ilgili kurum ve kuruluşlara ilettik, takipçisi olduk. Asla ve asla yılmadan ve yorulmadan hep daha iyiye ve daha güzele ulaşmanın gayreti içinde olduk. Hep birlikte sektörümüzü hak ettiği seviyeye yükseltmenin peşinden koştuk. Tüm amacımız bir yandan üyelerimizin dertlerine derman ararken, diğer yandan iş, aş üretecek imkanlar sağlamaya çalışarak sektörümüzün ülkemizin refahına verdiği katkıyı yükseltmek oldu. Şöyle baktığımda hamdolsun başarılarla dolu bir görev dönemi geçirmenin bugün parlak bir karneyle göğsümü gere gere huzurunuzda yer almanın haklı gururunu yaşıyoruz.

 

2018 yılında 97 milyon TL olan bütçemizi bu yılın sonu itibariyle yaklaşık 360 milyon TL’ye getirdik. Göreve geldiğimizde banka ve kredi borçlarımızı tamamiyle kapattık. TOBB’a olan aidat borçlarımızı kapattık. Piri Reis Üniversitemizin yaklaşık 60 milyon dolar olan borcunu bugün 17 milyon dolar seviyesine kadar indirdik. Yine bu süreçte her bir şubemizin odamıza yakışır bir hizmet binasına sahip olması için gayret gösterdik. Bu kapsamda ilk olarak 2019 yılında Bodrum şubemizin yeni hizmet binasını, 2020 yılında Aliağa şubemizin hizmet binasına 2021 yılında ise Kocaeli ve Fethiye şubelerimizin hizmet binalarını satın aldık. İzmir şube binamızın inşaatını tamamladık.

 

Ayrıca Türk denizciliğine hizmet eden lise, yüksekokul ve fakültelerin taleplerini bütçe imkanlarımız çerçevesinde karşılamaya çalıştık. Eğitim kurumlarının her zaman yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Odamıza denizcilikle ilgili kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinden gelen talepleri titizlikle inceledikten sonra uygun olanlara yine bütçemiz imkanları çerçevesinde bağış, yardım ve sponsorluklar şeklinde katkı sağladık. Bu bağlamda geçtiğimiz 4 yılda 100’ün üzerinde kurum ve kuruluşa ödendiği günkü TL’ler üzerinden hesap ettiğimizde yaklaşık 43,5 milyon TL katkı sağlamışız. Türk Deniz Eğitim Vakfı’nda DTO’nun tam kontrolünü sağladık. Bütçe imkanlarımız nispetinde üniversitemize desteğe devam ettik. Üniversitemizin 2018-19 yılında yaklaşık 3.600 olan öğrenci sayısı 1 Eylül 2022 itibariyle 6272’ye ulaşarak 2014 yılında konulan 6000 hedefini aştı.”

 

Tamer Kıran, adaylığını duyurdu

 

DTO başkanlığı görevini layıkıyla yerine getirmenin her zaman önceliği olduğuna işaret eden Tamer Kıran, adaylığını açıklayarak şöyle devam etti; “Geldiğimiz noktada yaptığımız çalışmaların çok kıymetli üyelerimiz tarafından takdirle karşılandığını görmenin gurur ve memnuniyetini yaşıyorum. Neticede önümüzdeki dönemde göreve devam etmem için üyelerimizin büyük bir çoğunluğundan gelen desteği de dikkate alınarak, Yönetim Kurulu Başkanlığı için tekrar aday olduğumu, yüksek huzurlarınızda açıklıyorum.”

 

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi