ABD'de Dali isimli gemi, tahrik ve dümeni olmayan bir güç arızası nedeniyle Francis Scott Key Köprüsü'nün bir ayağına çarparak çökmesine neden olmuştu. Olayda 6 kişi hayatını kaybetmişti.

Çöken Francis Scott Key Köprüsü'nün Patapsco'daki limana erişimi engellemeye devam eden son büyük parçası da kısa bir süre önce kaldırıldı. Raporlara göre şimdi daha küçük enkaz parçaları sudan çıkarılacak.

ABD Birleşik Komutanlığı 8 Haziran'a kadar Fort McHenry Federal Kanalını 213 metrelik orijinal genişliğine ve 15 metrenin biraz üzerindeki derinliğine kavuşturmayı planlıyor.

Kazanın ardından köprü enkazının ilk etapta sökülüp geçitten temizlenmesinin ardından konteyner gemisi kaza mahallinde kaldı. Çöken köprünün parçaları “Dali ”nin pruvasını dibe doğru itti. İki hafta önce, kurtarma uzmanları gemiyi kurtarmak için kontrollü patlamalar gerçekleştirdi.

Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB) şimdi kazayla ilgili daha fazla ayrıntı yayınladı. Buna göre ilk güç kesintisi, bir mürettebat üyesinin bakım çalışmaları sırasında yanlışlıkla bir egzoz kapağını kapatarak geminin dizel motorlarından birinin durmasına neden olmasının ardından meydana geldi.

AB'den Rus LNG'sine yaptırım: Türkiye de etkilenecek AB'den Rus LNG'sine yaptırım: Türkiye de etkilenecek

Belirleyici güç kesintisi daha sonra köprünün yaklaşık 320 m açığında meydana geldi ve bunun sonucunda dümen sistemi arızalandı. Manevra yapamayan 300 metre uzunluğundaki konteyner gemisi (10,000 TEU) sonunda köprüye çarptı.

Şu anda Baltimore'da 2028 yılına kadar yeni bir köprünün faaliyete geçmesi için planlar hazırlanıyor.

Editör: Haber Merkezi