Kiralık gemi sahiplerinin konteyner filosu son on iki yılda yıllık ortalama %3,2 oranında büyüdü ve şu anda 11,7 milyon TEU'ya ulaştı. Ancak işletmeci filosu daha hızlı büyüdüğünden, 2012'de %50 olan toplam konteyner filosu kapasitesinin sadece %40'ını kiracı filo sahipleri oluşturuyor.

Konteyner filosunda charter sahiplerinin payı son 12 yılda her yıl düşüş gösterdi ancak payındaki 10 puanlık düşüşün üçte biri son 3 yılda meydana geldi. Gemi sahiplerinin filodaki payının bu kadar düşük olduğu son yıl 2002 idi.

BIMCO Analisti Niels Rasmussen'in analizine göre, gemi kiralama şirketlerinin konteyner filosundaki payı 2009 ve 2012 yılları arasında %50 ile zirve yaptı. Bu zirve, 2000'li yıllarda charter sahiplerinin filosundaki artışı körüklemeye yardımcı olan Alman şirketlerinin yaptığı döneme denk geldi.

Rasmussen "Bugün, en büyük 20 gemi kiralama şirketi, kiralama filosunun yaklaşık %65'ini kontrol ediyor. Dört Alman gemi sahibi ilk yirmi listesinde yer almaya devam ediyor ancak artık bu listeye hakim değiller. İlk 20 listesine yeni eklenenler arasında birkaç Çinli leasing şirketi de bulunuyor" dedi.

Kısa dönemli kiralama sözleşmeleriyle (3 yıldan az) sabitlenen filonun payı da kiralama sahiplerinin filodaki payıyla birlikte düştü.

Kiralama sahiplerinin filosunun kapasitesinin yaklaşık %40'ı 12.000 TEU'dan büyük gemilerden oluşuyor. Bu gemiler genellikle teslim edilmeden önce uzun dönemli kiralamalara bağlandı ve eğer varsa çok azı kısa dönemli kiralama piyasasına girdi.

Buna göre, şu anda toplam filo kapasitesinin en fazla %25'i kısa dönemli kiralamalara açık durumda. Bazı küçük gemiler de uzun dönemli kiralama sözleşmelerine bağlandığı için gerçek oran daha düşük.

Rasmussen, kiralama filosunun toplam filo kapasitesi içindeki payının azalması ve kısa süreli demirlemeler için mevcut payın küçülmesinin, operatörlerin işletme filolarını yukarı veya aşağı doğru hızlı bir şekilde ayarlama esnekliğini azalttığını belirtti.

COVID salgını sırasında çok güçlü olan gemi kiralama piyasası, daha fazla geminin daha uzun süreler için kiralanması anlamına geldiğinden ve bu kiralama sözleşmelerinin bir kısmının süresi henüz dolmadığından, bu esneklik şu anda daha da sınırlı.

Medkon, sektörde 15. yılını kutluyor Medkon, sektörde 15. yılını kutluyor

Önümüzdeki yıllarda, charter filosunun toplam konteyner filosu içindeki payı düşmeye devam edecek. Kiralık gemi sahiplerinin sipariş defterleri sadece iki yıl içinde 3,4 milyon TEU'dan sadece 1,0 milyon TEU'ya düştü. Şu anda toplam sipariş defterinin yalnızca %16'sını oluşturuyor ve bu nedenle operatörlerin filosu daha hızlı büyüyecek.

 7DENİZ

Editör: Haber Merkezi