İzleme cihazı arızalanan balıkçı gemileri avlanamayacak İzleme cihazı arızalanan balıkçı gemileri avlanamayacak

Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan fırtına uyarısı sonrası balıkçı gemileri, Sinop Limanı'na sığındı. Dün öğlen saatlerinden itibaren etkisini gösteren fırtına balıkçı gemilerinin denize açılmasına engel oldu. Birkaç gün etkili olacak fırtına da limana sığınan gemiler de çalışmanın devam ettiği görüldü. Avlanma sırasında deforme olan balık ağlarının onarımını yapamayan balıkçılar ağların onarımını yapmaya başladı bir taraftan da yeni ağlar örülmeye devam etti.

Balıkçı Engin Terzi, "Şu anda fırtına var dolayısıyla ağların bakım onarım işlerini yapıyoruz. Denizde sıkıntı çekmemek için eksiklerimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Hava açtığı zaman yeniden avcılığa devam edeceğiz. Çalışma zamanı eksikleri gideremiyoruz, yoğun oluyoruz. Boşluk bulduğumuz vakit eksikleri hazırlayıp denizde daha verimli bir avlanma yapabilmek için uğraşıyoruz” dedi.

Balıkçı Mehmet Deveci ise, "Biz de fırtınadan dolayı limana geldik. Eksiklerimizi tamamlıyoruz hamsi ağlarının beş gözlerini dikiyoruz. Bu şekilde vakti değerlendiriyoruz. Hava esiyor denize çıkamıyoruz bizde ağlarımızın tamirini yapıyoruz” diye konuştu.

Fırtınalı havanın dinmesini bekleyen balıkçılar, deniz yasağının 3 gün süreli olduğunu söyledi.

Editör: Haber Merkezi