İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, son 6 günde Antalya ve Muğla sahillerine vuran cansız bedenlerle ilgili açıklama yaptı.

Bakan Yerlikaya, "Son 6 günde Antalya kıyılarına 8, Muğla kıyılarına 1 olmak üzere toplam 9 cansız beden vurdu. Antalya'da kıyıya vuran cansız bedenlerden birinin, bir süre önce kaybolan M.Ş.E'ye ait olduğu değerlendirilmektedir. Kesin sonuç adli tıp incelemesi sonrası ortaya çıkacaktır" dedi.

Antalya'da kıyıya vuran diğer cansız bedenlerin kıyafetlerinin üretim yerinin Suriye olduğunun tespit edildiğini belirten Yerlikaya, "Geçtiğimiz ay Lübnan ile Suriye arasındaki sahil bölgesinden yaklaşık 90 kişiyi taşıyan bir teknenin Kıbrıs’a doğru hareket ettiği, saatler sonra tekneyle bağlantının kesildiği ve müteakiben teknenin kaybolduğu belirlenmiştir. Meteorolojik veriler ise son bir haftadır hâkim rüzgârın Güney'den estiği;  dalgaların Güney Doğu yönünden geldiğini göstermektedir. Bahse konu cansız bedenlerin akıntı, rüzgâr ve dalga sebebiyle Antalya kıyı hatlarına sürüklenebileceği ihtimali değerlendirilmektedir" ifadelerini kullandı.

Muğla’da kıyıya vuran cansız bedenin ise 6 Ocak'ta Kurtoğlu Burnu 13 mil güneyinde kaybolan 3 düzensiz göçmenden biri olabileceğinin değerlendirildiğini kaydeden Bakan Yerlikaya "Sahile vuran cansız bedenlerle ilgili kimlik tespit çalışmaları devam ediyor.  Kolluk birimlerimiz cumhuriyet savcılıklarımızla koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir" dedi.

Sular çekildi, kayıklar karaya oturdu Sular çekildi, kayıklar karaya oturdu

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi