Gemilerin Boğaz geçiş ücretlerine zam Gemilerin Boğaz geçiş ücretlerine zam

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği'nde (GİSBİR) sektör temsilcilerinin de yer aldığı toplantıya katıldı.

Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salih Tan'ın Ünüvar'a eşlik ettiği toplantıda Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Mustafa Bankoğlu ve Tuzla Liman Başkanı Ahmet Porsuk da yer aldı.

GİSBİR yönetim kurulu üyeleri ve üye sektör temsilcileri karşılaştıkları sorunları ve taleplerini Bakan Yardımcısı Ünüvar'a aktardı. 

Durmuş Ünüvar toplantının ardından yaptığı açıklamada, "Türk gemi inşa sanayi hızla büyüyor. Büyürken sorunları da oluyor. Sorunların tespiti, onları nasıl aşacağımıza dair toplantı yaptık. Toplantı verimliydi" dedi.

GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran da toplantıya ilişkin olarak, "Güzel bir toplantı gerçekleştirdik. Tüm sektörümüz buradaydı. Günlük sorunlarımız var. Yürüyen sektörüz bu da sorunları getirir" dedi. Kıran, sektörün en büyük probleminin kalifiye eleman eksikliği olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Sayın bakan yardımcısı notlarını aldı. Diğer bakanlıklarla alakalı bize yol açmaya gayret ediyorlar. Bazı sorunlarımız var, aşılamayacak şeyler değil. 10 senede 12 bin direkt çalışandan 85 bin direkt çalışana çıkmış bir sektörüz. Yan sanayi ile 350 bin, ailelerle 1,5 milyon insan bu sektörden nasibimizi kazanıyoruz. Döviz kazandırıyoruz, kıymetli bir sektörüz. İdarecilerimiz de bunun bilincinde. Daha iyi neler yapabiliriz onu tartışıyoruz."

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi