Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türk Eximbank'ın Ümraniye'deki yeni genel müdürlük binasının açılışına katıldı. Bolat, yeni binaya geçişin 10 yıl içinde bankanın insan kaynağında yüzde 50'ye yakın bir artış anlamına geldiğini söyledi.

Bakan Bolat konuşmasında şunları kaydetti:

“Yeni faaliyetlerle ve büyüme ile yeni yeni insan kaynağı ihtiyacı da ortaya çıkacaktır. Eximbank bu yeni genel müdürlük binasıyla gelenleri çok güzel, ihtişamlı bir şekilde karşılamış olacak. Bina içerisinde yaptığı güzel faaliyetlerle, finansman imkânlarıyla da gücüne güç katacaktır. Türk Eximbank’ın 2022 yılında ihracatımıza aşağı yukarı 45 milyar dolar destek sunduğunu biliyoruz. 2023 yılında 42 milyar dolar bir destek sunmuştu. İnşallah bu yıl 50 milyar dolar bir destek sunulması hedeflenmiştir. Eximbank’ın sermayesi temmuz ayından bu yana 7 ay içerisinde üçüncü defa artırılmış oldu. Bugün biz iki müjdeyi birden yaşıyoruz. Hem güzel ve ihtişamlı yeni binaya geçiş, hem de Eximbank’ın sermayesi 11,8 milyar lira arttırılarak 35 milyar 700 milyon liraya çıkarılmış oldu. Bu 11,8 milyar lira sermaye arttırmanın anlamı 120 milyar lira ilave kredi imkânı demektir. Hayırlı uğurlu olsun inşallah.”

Hedef, 2030 yılına kadar günlük 1 buçuk milyar doları yakalamak

“1973 bu yana 50 yıl geçti. O zaman yıllık 1 milyar doları anca geçiyorduk. 1987 Ekim ayında ihracatta aylık 1 milyar doları geçtik. Bayram ediyorduk. Artık günlük 1 milyar dolar ihracat yapıyoruz. İnşallah hedefimiz 2030 yılına kadar günlük 1 buçuk milyar dolarlık ortalama rakamları yakalamaktır” diyen Bakan Bolat “Bunu da Türkiye İhracatçılar Meclisi’ndeki ihracatçılarımızla birlikte yapacağız, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndaki ihracatçılarımızla, Sanayi ve Ticaret Odalarında, sivil toplum kuruluşlarındaki ihracatçılarımızla beraber yapacağız. Bugüne kadar nasıl başardıysak bundan sonra da inşallah daha başarılı olacağız” ifadelerini kullandı.

“Yıl sonuna kadar ihracatçı sayılarımızı 150 bine çıkartacağız”

 2022 yılını 255,8 milyar dolar mal ihracat hedefiyle kapattıklarını belirten Bolat şunları söyledi:

“Dün itibariyle 257,6 milyar dolara ulaştık. Yani 50 günde 1,8 milyar dolar artırdık yıllık ihracatımızı. Hizmet ihracatımızda 100 milyar dolarla kapamıştı geçen yılı. Orada da hedefimiz 110 milyar dolar, mal ihracatında hedefimiz 267 milyar dolar. Şu anda iki aylık performansımız bu hedeflerin rahatlıkla ulaşılacağını göstermektedir. Ümit ederiz ki yine bölgede, dünyada büyük jeopolitik gerilimler, savaşlar, salgınlar olmasın. Bugün itibariyle bu noktada iyi gidiyoruz. Bu yıl sonuna kadar ihracatçı sayılarımızı da 150 bine çıkartacağız. Yılda ortalama yüzde 7’lik bir artış var. Geçen yıl 138-139 bin civarında ihracatçımız vardı. Bu yılı da 150 bin ihracatçıyla kapatacağız.”

36 ilin ihracatı ocak-haziran döneminde arttı 36 ilin ihracatı ocak-haziran döneminde arttı

"Yeni destek paketleri üzerinde çalışıyoruz"

Bolat, yeni destek paketleri üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Bu paket çerçevesinde Ticaret Bakanlığı'mız tarafından belirlenen teknoloji seviyesi, katma değerli ihracat ve pazar çeşitlendirmesi gibi kriterlere göre ihracatçı firmalarımıza uygun finansman maliyetli finansman imkânları sağlayacağız” dedi.

Ticaret Bakanı, yeşil dönüşüm, sınırda karbon düzenlemesi gibi konularda bakanlığın vereceği desteklere ilişkin olarak da, bundan sonra da her zaman ihracatçıya destek vermeyi sürdüreceklerini vurguladı.

Editör: Haber Merkezi