Clarksons Research'ün verilerine göre, on yıldır düşük seyreden tersane üretimi son yıllarda yükselişe geçmeye başladı ve ilk çeyrekteki teslimatlar son yedi yılın en yüksek seviyesi olan 10,1 milyon groston seviyesine ulaştı. Clarksons, 2024 yılının tamamı için tersane üretiminin %15 artarak 40,6 milyon grostona ulaşacağını öngörüyor. 

Clarksons en son haftalık raporunda, “Artan fiyatlandırma, güçlü bir vadeli sipariş defteri (2,5 yıla karşı 3,5 yıl) ve iyi, sektörler arası sipariş talebi ile tersane kapasitesi üretimde sınırlayıcı bir faktör olmuştur” dedi.

İngiliz brokere göre, 2010 yılından bu yana toplam aktif tersane sayısı üçte iki oranında azaldı. 

Danish Ship Finance analistleri, gemi inşa sektörünün görünümünü kısa vadede olumlu bulurken, küresel kullanım oranının 2024 yılında zirveye ulaşacağı ve sonraki iki yılda potansiyel olarak yumuşayacağı tahmin ediliyor. 

Konteyner gemisi teslimatları geçen yılın rekorunu kırdı Konteyner gemisi teslimatları geçen yılın rekorunu kırdı

Danish Ship Finance geçen hafta yayınladığı bir raporda, “Sürekli artan kontrat faaliyetleri ve sınırlı tersane mevcudiyeti yeni inşa fiyatlarını tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştırıyor,” dedi.

Danish Ship Finance'e göre, 2023 yılının başından bu yana yıllık küresel tersane kapasitesi 6 milyon groston artarak 59 milyon groston oldu. 

Raporda, “Çin'deki ilave aktif ikinci kademe tersaneler bu büyümeye en büyük katkıyı sağladı” denildi. 

Örneğin, Çin'in en büyük özel tersanelerinden biri olan Jiangsu merkezli New Times Shipbuilding, yeni bir kuru havuz için hükümet onayı bekliyor ve broker Gibson, tersaneye yeşil ışık yakıldığında 2027 yılının ilk çeyreğinde teslimatların başlayacağını bildiriyor. 

Birkaç yıl süren kapasite azaltımının ardından, geçtiğimiz yıl bazı Çin tesislerinin yeniden açılması için girişimlerde bulunuldu. 

Hengli Group'un bir iştiraki olan Hengli Heavy Industries Group, STX Dalian'ın varlıklarını işletiyor. Tersane Ocak 2023'te yeniden faaliyete geçti. 

Ağustos 2023'te Wuhu Tersanesi, otomobil grubu Chery'nin eski Samjin Gemi İnşa Sanayi'nin arazi ve tesislerini devraldı. 

Kouan Tersanesi 2019'dan bu yana yeniden yapılanma sürecinden geçiyor ve şu anda Dajin, Taizhou Changqin ve Taizhou Changyue gibi üçüncü taraf gemi yapımcıları hesabına blok ve gemi inşa ediyor. 

Jiangxi New Jiangzhou Shipbuilding Industry 31 Mart 2023 tarihinde kuruldu. Ana yatırımcılar Qinshi (Xiamen) Trading ve Jiangsu Yangchuan Investment Development'tır. Qinshi (Xiamen), Bestway Marine & Energy Technology adlı borsada işlem gören bir şirketin ana şirketi iken, Jiangsu Yangchuan Yangzijiang Shipbuilding Group'un bir yan kuruluşu. Tersane, Çinli alıcılarla paslanmaz çelik tankerler için sözleşmeler imzaladı. 

2013'te üretimi durduran ve 2019'da iflas eden özel şirket Fujian Guanhai Shipbuilding, şimdi Fujian'ın özel çelik devi Jinshenglan Group tarafından devralındı ve Fujian Songmin Group olarak yeniden adlandırıldı. 

2004'te kurulan ve 2019'da iflas eden Quanzhou Tersanesi, yatırım yapmak ve tersaneyi yeniden düzenlemek için yerel bir devlet şirketiyle anlaşmaya vardı. Eylül 2023'te, çalışma ve üretimin yeniden başlaması için bir tören düzenlendi. 

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından eylül ayında yayınlanan Deniz Taşımacılığı 2023 Raporu, tersaneleri denizciliğin yeşil dönüşümüne yardımcı olmak için hızla genişlemeye çağırdı.

UNCTAD raporunda “Tersane kapasitesi şu anda kısıtlamalarla karşı karşıya. Tanker ve kuru yük sahipleri uzun bekleme süreleri ve yüksek inşa fiyatları bekliyorlar. Gemi inşa kapasitesinin arttırılması, denizciliğin küresel talebi ve sürdürülebilirlik hedeflerini karşılayabilmesi için hayati önem taşımaktadır” denildi.

Diğer birçok analist tersanelerde darboğazlar yaşanacağını ve gemi inşa yöneticilerinin küresel mali krizden bu yana ilk kez genişleme planları yapacaklarını tahmin ederken, Danimarka Gemi Finansmanı raporu, deniz ticaret hacimlerinin önümüzdeki on yıllarda azalacağını öngörerek aksi yönde bir görüş ortaya koyuyor. Danimarka raporu, tersane kapasitesine yönelik talebin 2040 yılına doğru %25 oranında azalabileceğini öngörüyor. 

Kaynak: splash247.com

Editör: Haber Merkezi