Ana iştigal alanı gemi tedariki konusunda hizmet veren AVS Global Supply sektörün diğer ihtiyaçlarına yönelik oluşturduğu girişimlerle geleceğin teknolojilerini ve ihtiyaçlarına yatırım yaparak bu alanda sektörün önemli firmalarından biri konumunda.

Bu doğrultuda oluşturduğu 365 Technology firması ile yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Expomaritt Exposhipping 2023 fuarında gerçekleştirilen konferansta bir sunum yapan 365 Technology Genel Müdürü Doğukan Şimşek, bu alanda yürüttükleri çalışmalar ve geleceğin teknolojilerine yaptıkları yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Denizi kirleten 42 gemiye 91 milyon TL ceza Denizi kirleten 42 gemiye 91 milyon TL ceza

İnteraktif olarak gerçekleşen sunumda inovasyon ve yapay zeka kavramları ile ilgili ziyaretçileri bilgilendiren Doğukan Şimşek, üretken yapay zekanın sektörümüze etkilerinden bahsetti. 

Şimşek, yapay zekanın dünya denizciliğinde gecikmeli de olsa kullanılmaya başlandığını ancak sektör açısından yapay zeka kullanımının avantajlarının yanında bir takım dezavantajları da beraberinde getirdiğini belirtti. Dünya çapında bazı büyük konsorsiyumların otonom gemiler üretmeye başladığını belirten Doğukan Şimşek, yüksek teknoloji ile donatılan gemiler üretmenin ve işletmenin son derece maliyetli olacağını ve bu durumun hem armatöre hem de tüketicilere fazlasıyla yansıyacağını belirtti.

Doğukan Şimşek ayrıca sadece tek merkezden yönetilen ve gemi personeline azami oranda ihtiyaç duyacak olan otonom gemilerin dünya çapında gemi personeli istihdamını da olumsuz etkileyeceğinin altını çizdi.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi