Avrupa tarihinin en ölümcül göçmen teknesi kazalarından birinin ayrıntıları ortaya çıkmaya devam ediyor. 100’den fazla kişinin kurtarılmasına rağmen hayatta kalanlar, 100’ü çocuk 600 kişinin daha kayıp olduğunu söylüyor. Hayatta kalanların aktardıklarına göre teknenin batmasına neden olan, Yunan Sahil Güvenliği’nin yaptıkları olabilir.

Yunanistan devlet yetkilileri, Libya’dan İtalya’ya gittiği söylenen tekneye birkaç kez müdahale ve yardım etmeye çalıştıklarını ama bu tekliflerinin teknedekiler tarafından “İtalya’ya gitmek istiyoruz” denerek reddedildiğini söylüyor. Pylos kentinin 80 kilometre açıklarında batan göçmen teknesinden kurtulanların anlattığına göre, teknenin motoru arızalandıktan sonra yardıma gelen Yunan Sahil Güvenlik güçleri, tekneyi çekmek için bir halat fırlattı ve tekneyi, sahil güvenlik hücumbotuna bağladı.

Rusya saldırısında Odessa'daki liman altyapısı zarar gördü Rusya saldırısında Odessa'daki liman altyapısı zarar gördü

Göçmenleri taşıyan tekne alabora oldu

Hücumbot, göçmenlerin teknesini çekmeye başladı ama yüksek sürati nedeniyle, motoru çalışmayan tekne sağa sola sallanmaya başladı ve sonunda alabora oldu. Yunan Sahil Güvenlik yetkililerinin hazırladığı kaza raporunda teknenin çekilme sürecinden bahsedilmiyor. Uzmanlara göre bu olayın raporlanmaması, hücumbotun teknedekilere yardım etmekten ziyade onları İtalya sularına sürükleme veya Yunanistan sularından itme çabası olabilir. Yine kurtarılanların aktardığına göre Yunan Sahil Güvenliği, alaboradan sonra bir süre bekledi ve teknenin güverte kısmındakileri kurtardı.

Kurtarılan 104 kişi de erkek. Kadınların ve çocukların teknenin içinde kaldığı söyleniyor. Batan teknede kalan yaklaşık 600 kişinin 100’ünün çocuk olduğu söyleniyor. Olay bölgesinde muhtemel kurtulanlar için arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor.

7DENİZ