Rus petrolünün Avrupa üzerinden taşınması son haftalarda çok daha fazla inceleme altına alındı ve Avrupa Birliği'nin yeni yaptırımları kısa süre içinde açıklandığında, bloğun gölge filo olarak adlandırılan filoya karşı daha fazla önlem alması bekleniyor. 

Kıtanın güneydoğusunda Yunan donanması bu ay, bu tür faaliyetler için Avrupa'nın en önemli varış noktalarından birinde gemiden gemiye transferleri imkansız hale getirdi. Yunan donanması, askeri tatbikatları gerekçe göstererek 1 Mayıs'tan bu yana Mora adalarının güneydoğusunda, Laconia kıyılarının altı deniz mili açığındaki uluslararası sularda, son birkaç yıldır Rus bağlantılı tankerlerin ufukta belirdiği bir bölgeyi geçişlere kapattı.

Rota değişimi Asya limanlarında sıkışıklığa neden oluyor Rota değişimi Asya limanlarında sıkışıklığa neden oluyor

Bu arada Avrupa'nın kuzeyinde, NATO'nun yeni üyesi İsveç'in başını çektiği Baltık çevresindeki kıyı devletleri, Rusya'nın bölgeden geçen gölge filosuna yönelik daha büyük bir baskıyı diğer ülkelerin de desteklemesi için diplomatik bir kampanya yürütüyor ve geçtiğimiz yıl yaşlanan tanker filosu arasında bildirilen bir dizi felaketin çevre felaketine yol açma potansiyelinden endişe duyuyor.

AB dışişleri bakanları, yaklaşan deniz taşımacılığına özgü yaptırımlar konusunda G7'deki mevkidaşlarıyla temaslarda bulunuyor. Ancak bu hafta yayınlanan bir rapor, gölge tanker filosunun çok hızlı bir şekilde çözülmesinin ciddi bir küresel ekonomik şoka neden olabileceği uyarısında bulundu. 

Broker BRS tarafından takip edilen gri tanker filosu bu yıl %17 büyüyerek toplam tanker kapasitesinin %8,5'ine denk gelen 787 adede ulaştı. BRS'nin son tanker raporunda belirttiğine göre, gri olarak sınıflandırılan daha fazla büyük gemiyle birlikte, dwt bazında tanker tonajı 93,7 milyon dwt gibi "şaşırtıcı" bir rakama ulaşarak toplam tanker tonajının %13,7'sini temsil ediyor. 

BRS şu uyarıda bulundu: "Her ne kadar düzenleyici kurumlar ve hükümetler gözlerini gri filoya dikmiş olsalar da, küresel tonajın %13,7'sinin kapsam dışı bırakılması tanker piyasalarını yukarı yönlü bir sarmala sokarak istenmeyen bir ekonomik şoka yol açabileceğinden, bu filonun muazzam büyüklüğü düzenleme yapılmasını zorlaştırmaktadır." 

BRS, piyasalara "aşırı dalgalanma" enjekte etmemek için daha fazla düzenlemenin kademeli ve hedefli olması gerektiğini öne sürdü. 

Editör: Haber Merkezi