Avrupa Parlamentosu (AP) Ulaştırma ve Turizm Komitesi perşembe günü, Avrupa denizlerinde gemilerden kaynaklanan kirliliğin önlenmesine ve faillerin para cezasına çarptırılmasına ilişkin AB kurallarının güncellenmesi yönünde oy kullandı. Bunun, Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından geliştirilen, gemilerden yasadışı tahliyelerin önlenmesine ilişkin tüm uluslararası standartların AB hukukunun bir parçası haline gelmesini ve bunun sonucunda daha kolay uygulanabilir olmasını sağlayacağı bildirildi.

Rusya'dan Baltık Denizi sınırının revize edilmesi önerisi Rusya'dan Baltık Denizi sınırının revize edilmesi önerisi

Avrupa Parlamentosu üyeleri, petrol ve zararlı sıvı maddelerin boşaltılmasını yasaklayan mevcut AB kurallarının kanalizasyon, çöp ve yıkayıcılardan gelen kalıntıların boşaltılmasını da içerecek şekilde genişletilmesi önerisini destekledi.

Kanuna aykırı boşaltmadan sorumlu kaptan veya mürettebatın artık bulunamaması veya cezanın tamamını ödeyememesi durumunda, gemi kirliliğinin yol açacağı her türlü çevresel zararın sorumluluğunun armatörlere ait olmasını istiyorlar. Avrupa Parlamentosu üyeleri ayrıca, cezaların etkinliğinin ve orantılılığının zarar görmemesini sağlamak amacıyla AB hükümetlerinin ihlallere yönelik maksimum veya minimum cezalar belirlemekten kaçınmasını istiyor.

Petrol sızıntısı ve gemi tespitine yönelik Avrupa uydu tabanlı bir uyarı sistemi olan CleanSeaNet'in uygulamaya konulmasından mevcut AB kuralları sorumlu. Bu sistemde kirlilik olaylarının nasıl takip edildiğine ilişkin raporlama bulunmadığından ulaştırma milletvekillerinin, üye devletler ile kirlilik olayları komisyonu arasında daha fazla bilgi alışverişinin teşvik edilmesinden yana oldukları açıklandı. Ayrıca, yasadışı bir deşarjın dağılmasını ve dolayısıyla bölgeye vardığında tespit edilemez hale gelmesini önlemek için CleanSeaNet uyarılarının %50'sinin yerinde ve mümkün olan en kısa sürede doğrulanmasını istiyorlar.

Kaynak: Splash247.com

Editör: Haber Merkezi