Müşteri ve çözüm odaklı anlayışımız, güvene ve dürüst iletişime dayalı ticaretimiz sayesinde yıllardır sektörde verdiğimiz hizmet ile fark yaratıyoruz. Bilgi birikimimiz, uzun yıllara dayanan tecrübemiz, donanımlı ve profesyonel ekibimiz ve finansal gücümüz sayesinde müşterilerimize her zaman en kaliteli ürünleri, en doğru fiyatta ve en hızlı şekilde temin ediyoruz.

Her bir gemiye sipariş volümümüz az da olsa çok da olsa ikmale çıkıyoruz. Bizim hizmet noktasındaki en önemli farklarımızdan biri bu. Müşterilerimiz çok iyi biliyor ki, bu işin içerisinde Atlas varsa, bayram ya da resmi tatil de olsa, çok geç vakit de olsa, sipariş volümü az da olsa o ikmal yapılacak. “Bizim ismimiz en büyük güvencemizdir” diyen Atlas Sea Grup Genel Müdür Yardımcısı Gözde Karakaptan, yeni bir değişim ve dönüşüm süreci içerisinde olduklarını belirtti.

Türkiye’nin ilk profesyonel kumanyacılık firması olan Atlas Ship Supply, 1979’da kuruldu. 1992’de ilk transit depo kuruluşu, 2013’te Atlas Marine Valves şirketinin kurulması ve Atlas Sea Group çatısı altında Atlas Ship Supply&Atlas Marine Valves şirketlerinin faaliyetleri, 2017’de Singapur ofisinin açılması, 2020’de ise yaklaşık 1000 metrekare soğuk alan depolama içeren 6.500 metrekare kapalı depo alanıyla beraber toplamda 11 bin metrekarelik depo ve yeni merkez ofise taşınma....

1979’da Yorgo George Saris tarafından kurulan Atlas Ship Supply’ın o dönemde sektörde faaliyet gösteren tek firma olduğunu belirten şirketin Genel Müdür Yardımcısı Gözde Karakaptan, “Aslında sektörün ilk profesyonel kumanyacılık firması olan Atlas, pek çok ilke imza attı.1992’de Türkiye'de ilk transit depoyu Atlas kurdu. 2013’te iş modeli alanını genişleterek Atlas Marine Valves şirketini hayata geçirdi.

Atlas Ship Supply firması ile gemilerin yenen-yenilmeyen A’dan Z’ye her türlü ihtiyacının tedariğini yapıyor ve bu ürünlerin ikmalini gerçekleştiriyoruz. Sürdürebilir ticaretimiz sayesinde uzun yıllardır biriktirdiğimiz müşteri ağımıza Atlas Marine Valves şirketimiz ile gemi vanaları konusunda çözüm ortağı olduk. Bu iki iştirakimiz Atlas Sea Group çatısı altında faaliyetlerini sürdürüyor.

“Atlas Gemi Vanaları” stratejik bir hamle

Karakaptan, “Vana, tedarik ve teminini sağladığımız ürün sepeti içerisinde gemilerin düzenli olarak ihtiyacı olan ve ön plana çıkan, teknik bilgi ve donanım gerektiren önemli bir kalem. Bilgi birikimimiz, donanımlı ve tecrübeli ekibimizle birlikte müşterilerimize ihtiyaçlarına uygun çözümler sunuyoruz. Türkiye ve Kore üretimi olup gerekli tüm sertifikalara sahip geniş bir ürün gamımız var. Türkiye’de ve Singapur’da depomuz, Kore’de ise stoğumuz var. Güçlü stok kapasitemiz ve lojistik gücümüz sayesinde Dünya’nın çeşitli yerlerine vana temin edebiliyoruz. Atlas Gemi Vanaları’nı 2013 yılında kurduk. 2017’de Singapur’daki ofisimizi açtık. Dünyanın önemli denizcilik merkezlerine ofisler açmayı sürdürerek daha da büyüyeceğiz” açıklamasını yaptı.

Daha da büyüyeceğiz

Amacımız primlerin milli sınırlarda kalması Amacımız primlerin milli sınırlarda kalması

Yakın gelecekte hayata geçirmeyi planladıkları projelerden de söz eden Karakaptan, “1979’dan bugüne baktığımızda Atlas’ın; satışları, müşteri sayısı ve çalışan sayısı her yıl büyüyor. Bugün Atlas Sea Group olarak toplamda 200’e yakın profesyonel bir ekiple hizmet veriyoruz. Genel merkezimiz Türkiye. İstanbul Güneşli’de merkez ofis ve ana depomuz; Tuzla ve Yalova’da branç ofislerimiz ve depomuz, Karaköy’de ise stok alanımız mevcut. Singapur’da yine ekibimiz, ofis ve depomuz var. İlerleyen zamanlarda yurt dışı yapılanmamızı geliştirerek, ofis sayımızı arttırmayı hedeflemekteyiz. Dünyanın denizcilik konusunda öne çıkan merkezleri belli. Singapur dünyanın en önemli hublarından biri konumunda, armatör ve gemi işletme firmalarının yoğun olduğu bir ülke. Yunanistan, uzun yıllardır iş birliği yaptığımız müşterilerimizin yoğun olduğu ve farklı iş modelleri izlediğimiz, farklı satış kanallarımız olan bir ülke. Yakın gelecekte yine başka ülkelerde ofis ve depolar kurarak ekimiz ile başarılı işlere imza atmaya ve büyümeye devam edeceğiz” dedi.

Müşterimiz işimizin merkezi

Karakaptan, “Atlas’ın tek rakibi kendisi çünkü Atlas olarak bizim yarışımız her zaman kendimizle. 1979’da kurulup kumanyacılık sektörünün Türkiye’de önünü açan, bir anlamda bu sektörü yaratan firma olarak her daim izlenen ve takip edilen bir firmayız. Müşteri ve çözüm odaklı anlayışımız, güvene ve dürüst iletişime dayalı ticaretimiz sayesinde yıllardır sektörde verdiğimiz hizmet ile fark yaratıyoruz. Bilgi birikimimiz, uzun yıllara dayanan tecrübemiz, donanımlı ve profesyonel ekibimiz ve finansal gücümüz sayesinde müşterilerimize her zaman en kaliteli ürünleri, en doğru fiyatta ve en hızlı şekilde temin ediyoruz. Her bir gemiye sipariş volümümüz az da olsa çok da olsa ikmale çıkıyoruz. Bizim hizmet noktasındaki en önemli farklarımızdan biri bu. Müşterilerimiz çok iyi biliyor ki, bu işin içerisinde Atlas varsa, bayram ya da resmi tatil de olsa, çok geç vakit de olsa, sipariş volümü az da olsa o ikmal yapılacak. “Bizim ismimiz en büyük güvencemizdir” diyen Atlas Sea Grup Genel Müdür Yardımcısı Gözde Karakaptan,” Sektörde 45. yılımıza yaklaşıyoruz. Uzun ve sürdürülebilir büyümenin kilit noktası müşteri odaklılık. Biz, müşterimizi hayatımızın merkezine koyuyoruz ve onlardan gelen geri dönüşleri A’dan Z’ye her sürecimizde değerlendiriyoruz, kendimizi geliştirerek büyüyoruz” şeklinde konuştu.

Eğitime önem veriyoruz, eğitim şart!

Eğitim ve insan kaynakları bakımından ekiplerini değerlendiren Karakaptan, “Merkezinde insan olan bir iş yapıyoruz. Dolayısıyla eğitim ve insan kaynağı çok öenmli. Kumanyacılık üniversitelerde okutulan bir bölüm değil. Bu işin akademik bir eğitimi yok. Dolayısıyla bu iş eğitelerek, tecrübe kazanılarak öğreniliyor, öğretiliyor. İletişim kabiliyeti, müşteri ve çözüm odaklılık, güven temin etmehızlı karar verme ve hareket etme ve yabancı dil işimiz gereği çok önemli olan ve öne çıkan yetkinlikler. Yaptığımız işte öğrenme hevesi ve motivasyon olmazsa olmaz. Açıkçası öğrenme isteği hepimiz için geçerli. Her gün bir şeyler öğreniyoruz ve gelişiyoruz” dedi.

Dijitalleşme projeleri konusunda da bilgiler veren Karakaptan, “Manuel işlemlerimizi azaltmamız demek, kişiye bağlı hataları engellememiz, süreçlerimizi otomatik hale getirmemiz ve hızlanmamız demek. Bunun için kullandığımız çeşitli yazılımlar ve modüller var. Dijitalleşmeye çok önem veriyor ve değişen dünya koşullarına uyum sağlayabilmek ve sağlıklı bir şekilde büyümeye devam etmek adına bu konuda stratejik hedefler belirleyerek projeler geliştiriyoruz. Dijitalleşme projelerimizi büyüme hedeflerimiz ile paralel doğrultuda yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

Değişim ve dönüşüm sürecindeyiz

Atlas’ın değişim ve dönüşüm süreci yaşadığını belirten Karakaptan bu yenilenmeyi şu şekilde anlattı: Değişen iş dünyası şartlarına, yeni dünya vizyonuna daha iyi uyum sağlamak, öncü ve lider yapımızı uzun yıllar sürdürebilmek için bir dönüşüm süreci içerisindeyiz. Organizasyonel yapımız, iş modelimiz ve yetkinliklerimiz gibi birçok noktada iyileştirme ve geliştirme faaliyetlerimiz sürüyor. İnsan kaynakları politikalarımız konusunda revizyonlar, pazarlama ve satış konularında geliştirdiğimiz projeler ve oluşturduğumuz yeni birimler, tedarik zinciri konusunda yeni projelerimiz ve dijitalleşme süreçlerimiz ile sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme hedefliyor, geçmiş tecrübelerimizi yeni ve stratejik projeler ile harmanlayarak Atlas’ın geleceğini planlıyor ve inşa ediyoruz. 45. yılımıza yaklaşırken sonraki 45 yılı planlıyor, hayallerimiz ve hedeflerimiz doğrultusunda yeni başarılara imza atmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

KAYNAK: 7DENİZ DERGİSİ

Editör: Haber Merkezi