ASELSAN, hücumbotlara yönelik olarak ARDA AESA Arama Radarı’nı geliştiriyor. ARDA’ya ilk defa 2023 Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde ASELSAN’ın radar yol haritası sunumunda yer verilmişti. ASELSAN dergisinin 116. sayısında ilk defa görselleri paylaşılan ARDA’nın sabit konfigürasyonda olacağı değerlendiliyor.

İki eksende elektronik tarama yapabilen ARDA; 3 boyutlu arama radarı, katı hal gönderme/alma modülleri, gelişmiş sayısal işaret işleme mimarisi, darbe sıkıştırma özelliği, çoklu hedef takibi, elektronik huzme stabilizasyonu, kısa reaksiyon süresi, gelişmiş elektronik korunma teknikleri gibi özelliklerle öne çıkıyor.

Hücumbot ve benzeri platformların ihtiyaçlarına cevap vermek üzere geliştirme çalışmaları devam eden ARDA, ihtiyaca ve gelişen tehdit ortamına göre hızla uyumlandırılabilecek yazılım ve donanım mimarisiyle öncelikli hedefler için yüksek hızda iz güncelleme, top angajmanı için yüksek hassasiyette konum bilgisi sağlama yetenekleri, hızlı bakım/ onarım imkânı, düşük ömür-devir maliyeti ile ön plana çıkacak.(defenceturk)

Erdek’te 'Deniz Çayırları' paneli düzenlendi Erdek’te 'Deniz Çayırları' paneli düzenlendi

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi