Konteyner taşımacılığının ana referans noktalarından biri olan Alphaliner'ın yayıncılarından AXSRoRo'ya göre, günlük fiyatların aylardır altı haneli rakamlarda seyrettiği araba taşıyıcı (PCTC) piyasası önümüzdeki birkaç yıl içinde yaklaşık %40 oranında büyüyecek. 

AXS RoRo açılış makalesinde, "Yeni inşa sipariş defteri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmışken, PCTC pazarının canlı kaldığını iddia etmek yetersiz bir ifade olur," dedi. 

Clarksons verileri, mevcut PCTC filosunun sipariş defterine oranının bugün %35 olduğunu gösteriyor. Sadece LNG - %55'lik rekor bir oranla - daha yüksek bir orana sahip. 

Clarksons verileri, 6.500 ceu gemiler için bir yıllık zaman kiralamalarının 105.000 dolar aralığında olduğunu ve araba taşıyıcılarının 2020'lerde denizcilikte en kârlı sektörlerden biri olduğunu gösteriyor. Referans olarak, bu denizcilik segmenti için bir önceki en yüksek seviyeye 2008 yılında günde 50.000 doların biraz üzerinde ücretlerle ulaşılmıştı.  

Clarksons'ın verilerine göre, bugüne kadar aralarında şimdiye kadarki en büyük gemilerin de bulunduğu 40'a yakın araba gemisi kontratı imzalanırken, geçen yıl çoğunlukla Çin tersanelerinde ve ağırlıklı olarak daha büyük gemilerde olmak üzere 88 adet kontrat imzalandı.

AXS RoRo, tonaj siparişi veren olağan şüphelilerin yanı sıra Seaspan Corporation ve H-Line Shipping gibi tonaj sağlayıcı yeni oyunculara ve ilk PCTC'si olan 7.000 ceu kapasiteli Electric Star'ın Ekim ayında teslim edilmesi beklenen Yunan Atlas Maritime'a dikkat çekti.

Singapur'da yangın çıkan tankerdeki petrol nakledilecek Singapur'da yangın çıkan tankerdeki petrol nakledilecek

Çinli otomotiv markalarının yanı sıra HMM ve CMA CGM gibi küresel gemiciler de sektöre girerken, MSC'nin Oslo'da listelenen Gram Car Carriers (GCC) için yaptığı 700 milyon dolarlık teklifin önümüzdeki birkaç gün içinde tamamlanması bekleniyor.

Artan fiyatların ana nedenlerinden biri, otomobillerin çok daha uzak mesafelere sevk edilmesiyle değişen ticaret kalıpları oldu. Bu durum büyük ölçüde Çin'in özellikle Avrupa'ya yaptığı uzun mesafeli ihracattaki artıştan ve giderek daha büyük, daha ağır elektrikli araçlardan kaynaklanmaktadır. Bu durum, Kızıldeniz'de yaşanan nakliye kriziyle daha da kötüleşti ve araba nakliyecileri Ümit Burnu üzerinden Avrupa'ya çok daha uzun bir yoldan gitmeye başladı. 

Çin'in elektrikli araç ihracatı, hem ABD hem de Avrupa Birliği'nin bu yıl gümrük vergisi uygulamayı düşünmesiyle Batı'daki politikacılar için sıcak bir konu haline geldi. 

Editör: Haber Merkezi