İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi’nin Antalya’ya ve bölgeye olan katkılarını anlatan Şube Başkanı Ahmet Çetin, “2024 için Turizm ve Kültür Bakanlığımızın koyduğu 60 milyon turist ve 60 milyar dolar hedefinin gerçekleşmesi yolunda turizmin altın yıldızı Antalya’nın önemi bir kez daha gözler önüne serilmektedir. İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi Yönetimi ve Üyeleri olarak bizler de hem ülkemizin hem de kentimizin ekonomisine katkı sağlamak amacıyla, hedeflerimiz doğrultusunda canla başla çalışmaktayız” dedi.

Antalya’nın özellikle kamu kurumlarının da desteğiyle geçen yıl yapılan atılımlarla en yüksek turist sayısına ulaştığını söyleyen İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Başkanı Ahmet Çetin, “2024 yılı için bu rakamları daha da yukarılara çıkarmayı hedefliyoruz. Yılın ilk 4 ayındaki veriler, bu beklentinin doğrulunu ispatlar niteliktedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre yılın ilk dört ayında %14,10 artış yakalayan Antalya, 2 milyon 66 bin yabancı ziyaretçi ağırlayarak rekor kırdı. 2024 için Turizm ve Kültür Bakanlığımızın koyduğu 60 milyon turist ve 60 milyar dolar hedefinin gerçekleşmesi yolunda turizmin altın yıldızı Antalya’nın önemi bir kez daha gözler önüne serilmektedir. İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi yönetimi ve üyeleri olarak bizler de hem ülkemizin hem de kentimizin ekonomisine katkı sağlamak amacıyla, hedeflerimiz doğrultusunda canla başla çalışmaktayız” şeklinde konuştu. Kortej4

Çetin: Önemli rekorlarla kapattığımız geçen yılı, denizcilik sektörü ve Antalya için yaptıklarımızı kısaca şöyle değerlendirebiliriz; 

Sıfır atık çalışmalarımız hız kesmedi

DTO olarak en önemli hedeflerimizin başında yaşam alanımız olan denizlerimizin temizliği gelmektedir. Bu amaçla Şube olarak aldığımız ‘Sıfır Atık’ belgemize uygun faaliyetlere imza attık. Turmepa önderliğinde, Antalya Valiliği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Adrasan Bölgesinde ‘Atık Alım Gemisi’ni faaliyete geçirdik ve 2023’te de denizlerimizin korunması için çalıştık.

Mavi bayraklı plaj sayısı arttı Mavi bayraklı plaj sayısı arttı

Önümüzdeki dönemde de kamu kuruluşlarımız ve STK’larımızla işbirliği halinde iklim değişiklerinin de farkında bir tavırla Akdeniz’deki tüm ekosistemi koruyucu adımlar atacağız.

Barınma ve çekek yeri konusunda önemli adımlar

En uzun kıyı şeridine sahip durumdaki Antalya bölgemizin en önemli sorunlarından biri; barınma ve çekek yeri problemi olarak öne çıkıyor. Bu sorunun çözümü için çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle Manavgat Tersane ve Çekek Yeri ile Kumluca bölgesine yeni bir çekek yeri kazandırılması konusunda kısa sürede geri dönüş almayı hedefliyoruz.   

En önemli misyonumuz denizcilik kültürü oluşturmak

DTO olarak en önemli misyonlarımızdan biri de sorumluluk bölgemizde denizcilik kültürüne katkıda bulunmak. Bu amaçla Şubemiz tarafından hayata geçirilen Side Su Altı Müzemiz, ağırladığı binlerce turistle bölgemizin en önemli dalış merkezlerinden biri haline geldi. Ancak son dönemde özellikle bilinçsiz demirleme ve aşırı balık avlanması nedeniyle heykellerin zarar görmesi, yeni önlemler hayata geçirmemizi gerektirdi. Bu nedenle müzedeki envanterin korunması için her yıl bakım ve onarım çalışmaları düzenli olarak devam etmektedir.

Çocuklarımıza denizciliği sevdirmek amacıyla başlattığımız Toroslardan Akdeniz’e projesi ile okullarımızdan 7. ve 8. sınıf öğrencilerine Setur Marina Antalya, QTerminals Antalya Liman İşletmesi ve Fettah Tamince Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ziyaretleri gerçekleştirdik. 

Antalya’da resmi bayramların kutlama klasiği; Deniz Korteji

Halkımıza denizi sevdirmek adına Antalya’ya yakışan ve artık bir klasik haline gelen etkinliğimizden bahsetmek gerekiyor. Geçen yıl 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarında Antalya Valiliği koordinasyonunda üyelerimizin katkılarıyla oluşturduğumuz Deniz Korteji, halkımızdan gördüğü ilgi sonrasında kutlama etkinliklerinin bir ögesi haline geldi. Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ardından da bu yıl Odamıza üye yaklaşık 100 tekne ile düzenlediğimiz kortej, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının en dikkat çeken etkinliği oldu. Artık her resmi bayramda Antalya halkı Fener alayıyla birlikte Deniz Kortejini bekliyor

2024’te de İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi olarak Antalya’da özellikle 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramımızda çok önemli etkinliklere imza atma konusunda projelerimiz de hazır.

Hedef yat üretiminde dünya markası olmak

Türkiye’nin en önemli yat ve tekne üretim merkezi haline gelen Antalya Serbest Bölgesi, özellikle pandemi sonrası yapılan yatırımlarla Türkiye ve Doğu Akdeniz'in en önemli yat imalatı merkezine dönüştü.

88 firmanın yer aldığı Antalya Serbest Bölge’de 50 Yat üretim firması yer alırken, 2023 yılında 1424 metre toplam uzunluğa sahip olan 93 yat, sahiplerine teslim edildi. Satış değerleri toplamı 143 milyon dolar. 2023'te yine yat bakım onarıma ise 25 yat gelirken, bu yatların 10'u teslim edilmiş durumda.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi olarak Antalya denizciliğine ve turizmine sağlamaya çalıştığımız katkılardan bazıları bunlardı. 2024 sezonunda Antalya’ya gelen misafirlerimizi neler bekliyor birkaçını sıralayabiliriz.Kas

Deniz turizminin başkenti Antalya

Şehrimiz, yaklaşık 300 Su sporu parkuru ile Avrupa'nın su sporları liderliğini sürdürmektedir. Coğrafi özellikleri, su altı zenginlikleri ve deniz suyu kalitesinin yüksek olması sebebi ile yılın her dönemi su sporlarının merkezi durumundayız. Özellikle yabancı turistlerin ilgisi nedeniyle ekonomiye ciddi bir katkı sunan su sporları işletmelerimiz, nisan başı itibariyle yeni sezonu açmış durumda, sezonun ilk rakamlarına göre 2024 için beklentimiz çok büyük.

Yaz kış demeden 12 ay 222 noktada dalış imkanı

Gazipaşa'dan Kalkan'a kadar uzanan sahil şeridimizdeki 222 dalış noktamız, sualtı tutkunlarına ev sahipliği yapmaktadır. Sezon içinde günlük bin dalışın yapıldığı Antalya’da dalış sezonu 12 ay sürmektedir. Mayıs ayından itibaren deniz suyu sıcaklığının yükselmesiyle birlikte dalış turizminde önemli bir hareketlilik söz konusu. Üyelerimizden aldığımız geri bildirimlere göre çok iyi bir sezon denizcileri ve Antalya turizmini bekliyor.

Günübirlik tekne turlarında sezon erken açıldı

Misafirlerimizin Antalya yapabileceğin en iyi aktivitelerden biri de günübirlik tekne turlarıdır. Antalya ve Kemer başta olmak üzere Marina bölgesinden, ayrıca çevre tatil beldelerinden çok sayıda günübirlik tekne turu yapılmaktadır. Odamıza kayıtlı yaklaşık 700 günübirlik tekne bulunmakta. Üyelerimiz Nisan ayı itibariyle sezonu açtı. Bu sezon, son yıllardaki yükselişin devam etmesini bekliyoruz.  

Alternatif tatillerin rotası Antalya koyları

Son dönemde artan turizm faaliyetlerinden biri de yat turları ve mavi yolculuklardır. Dünyanın en güzel koylarını barındıran Antalya’mızın güzel kıyılarını görmenin en iyi yolu, yat veya guletle denizden takip etmektir. Mavi bayraklı marinalarımıza her büyüklükle yatın bağlanması mümkündür.

Kruvaziyerde beklenti büyük

Antalya’nın bu sezon atılım yapmasını beklediğimiz bir turizm dalı da kruvaziyer turizmidir. Yüzen oteller olarak bilinen kruvaziyerlerin kent ve ülke ekonomisine katkısı düşünüldüğünde Antalya’nın mutlaka önemli bir yerde olması gerekiyor. Geçen yıl toplam 44 kruvaziyer limanlarımızı ziyaret etti, bu yıl bu rakamın önemli ölçüde artmasını bekliyoruz.

Kaynak: 7DENİZ DERGİSİ

Editör: Haber Merkezi