DNV'nin Alternative Fuel Insight (AFI) platformu nisan ayında 23 yeni sipariş kaydetti ve bunların en büyük kısmı 12 gemi sözleşmesi ve yedi LNG yakıtlı gemiyle metanolden geldi.

Sanmar'dan İskoç operatöre yeni römorkör Sanmar'dan İskoç operatöre yeni römorkör

DNV, metanol yakıtlı siparişlerin tamamının tankerler için olduğunu belirtti - bu sektör daha önce alternatif yakıtların düşük alımını görmüştü, ancak son birkaç yıldır siparişler de düşüktü.
Geriye kalan dört alternatif yakıtlı sipariş amonyakla çalışan gemiler içindi ve halen geliştirilme aşamasında olmasına rağmen amonyak için bir ivme görülüyordu.

DNV Maritime Küresel Dekarbonizasyon Direktörü Jason Stefanatos şu yorumu yaptı: "2024'ün ilk çeyreğinde verilen beş siparişe ek olarak amonyak yakıtlı gemiler için dört yeni sipariş verilmiş olması da dikkate değerdir. Her ne kadar amonyak için denizcilik eko-sisteminin tam olarak gelişmesi için daha önümüzde uzun bir yol olsa da, bu durum bu gemilere yapılan yatırımların artmakta olduğuna dair daha fazla kanıt sunuyor." 

DNV, nisan ayında bir bütün olarak alternatif yakıtlı gemi siparişlerine ilişkin rakamların yeni inşa sözleşmelerindeki istikrarlı artış eğilimini teyit ettiğini söyledi. AFI, 2024 yılının ilk dört ayında bir önceki yıla göre %48'lik bir artışla 93 yeni inşa siparişini takip etti.

Stefanatos konuya ilişkin olarak şunları söyledi: "Mart ayındaki yavaş hareketliliğin geride kalmasıyla birlikte, Nisan ayına ait bu rakamlar yeni sipariş pazarında alternatif yakıtlı gemilere doğru artan bir kayma olduğunu ve tanker segmentinden gelen yeni siparişlerde kayda değer bir artış olduğunu teyit etmektedir. Metanol, 2023'ün aynı dönemine kıyasla %42'lik bir artışla toplam 47 yeni siparişle 2024'te şu ana kadar en yüksek sipariş sayısına sahip olmaya devam ediyor."


 

Editör: Haber Merkezi