Yunanistan'daki Xclusiv Shipbrokers'a göre Haziran 2022'de 153 aktif tersane vardı. Bu sayı bu ay 180'e yükselirken, büyümenin büyük kısmını Çin oluşturdu. Tersanelerin faaliyete geçmesi, gemi yapımcılarının çok uzun sipariş defterlerinin tadını çıkardığı ve fiyatların bir nesle yakın süredir kaydedilmeyen en yüksek seviyelerde olduğu bir döneme denk geliyor. Splash geçtiğimiz günlerde 2029 yılı için konteyner teslimatı slotlarının pazarlandığını ve 2030 yılına kadar LNG slotları için pazarlık yapıldığını bildirdi. 

Sanmar'a 'Yılın Römorkörü' ödülü Sanmar'a 'Yılın Römorkörü' ödülü

Haziran 2024 başı itibariyle, Xclusiv'e göre dökme yük gemileri, tankerler, konteynerler ve gaz taşıyıcıları için sipariş defterinin filoya oranı sırasıyla %9,3, %10, %20,3 ve %47,7'dir. Bu, bir önceki yıla kıyasla önemli bir artışı temsil ediyor. Dökme yük gemileri, tankerler ve gaz taşıyıcıları için sipariş defterinin filoya oranı son iki yılda sırasıyla %43, %72 ve %48 oranında arttı. 

Geçen yılın ikinci yarısında düşen fiyatlara paralel olarak azalan konteyner gemisi siparişleri, 2024 yılında Kızıldeniz'de yaşanan denizcilik krizinin başlamasıyla birlikte yeniden yükselişe geçti. Alphaliner'ın son verilerine göre, bugüne kadar toplam 543.500 teu kapasiteli 64 konteyner gemisi sipariş edildi.

Denizcilik örgütü BIMCO'ya göre, tersanelerin küresel sipariş defteri şu anda 133 milyon gros tonun (cgt) üzerinde bulunuyor ve sipariş defterinin 2020 sonundaki en düşük seviyesine kıyasla 56 milyon cgt artış gösterdi. LNG ve konteyner gemileri bu artışın sırasıyla %35 ve %30'unu oluşturuyor.

VesselsValue'nun son analizine göre, LNG yeni inşa siparişlerinin sayısı, 34 siparişin verildiği geçen yılın aynı dönemine kıyasla iki kattan fazla artarak 2024'ün ilk beş ayında 78'e yükseldi ve bu da %129'luk bir artış anlamına geliyor.

Clarksons Research'ün verilerine göre ise, 10 yıllık bir düşüşün ardından tersane üretimi son yıllarda artışa geçmeye başladı ve ilk çeyrekte yapılan teslimatlar son yedi yılın en yüksek seviyesi olan 10,1 milyon groston seviyesine ulaştı. Clarksons, 2024 yılının tamamı için tersane üretiminin %15 artarak 40,6 milyon cgt'ye ulaşacağını öngörüyor. 

Danish Ship Finance analistleri, gemi inşa sektörünün görünümünü kısa vadede olumlu bulurken, küresel kullanım oranlarının 2024 yılında zirveye ulaşacağı ve sonraki iki yılda potansiyel olarak yumuşayacağı tahmin ediliyor. 

Danish Ship Finance geçen ay yayınladığı bir raporda, "Sürekli artan kontrat faaliyetleri ve sınırlı tersane mevcudiyeti yeni inşa fiyatlarını tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştırıyor" dedi.

Örneğin, Çin'in en büyük özel tersanelerinden biri olan Jiangsu merkezli New Times Shipbuilding, yeni bir kuru havuz için hükümet onayı bekliyor ve broker Gibson, tersaneye yeşil ışık yakıldığında 2027 yılının ilk çeyreğinde teslimatların başlayacağını bildiriyor. 

Birkaç yıl süren kapasite azaltımının ardından, geçtiğimiz yıl bazı Çin tesislerinin yeniden açılması için girişimlerde bulunuldu. 

Hengli Group'un bir iştiraki olan Hengli Heavy Industries Group, STX Dalian'ın varlıklarını işletiyor. Tersane Ocak 2023'te yeniden faaliyete geçti. 

Ağustos 2023'te Wuhu Tersanesi, otomobil grubu Chery'nin bir parçası olan eski Samjin Gemi İnşa Sanayi'nin arazi ve tesislerini devraldı. 

Kouan Tersanesi 2019'dan bu yana yeniden yapılanma sürecinden geçiyor ve şu anda Dajin, Taizhou Changqin ve Taizhou Changyue gibi üçüncü taraf gemi yapımcıları hesabına blok ve gemi inşa ediyor. 

Jiangxi New Jiangzhou Shipbuilding Industry 31 Mart 2023 tarihinde kurulmuştur. Ana yatırımcılar Qinshi (Xiamen) Trading ve Jiangsu Yangchuan Investment Development'tır. Qinshi (Xiamen), Bestway Marine & Energy Technology adlı borsada işlem gören bir şirketin ana şirketi iken, Jiangsu Yangchuan Yangzijiang Shipbuilding Group'un bir yan kuruluşudur. Tersane Çinli alıcılarla paslanmaz çelik tankerler için sözleşme imzaladı. 

2013'te üretimi durduran ve 2019'da iflas eden özel şirket Fujian Guanhai Shipbuilding, şimdi Fujian'ın özel çelik devi Jinshenglan Group tarafından devralındı ve Fujian Songmin Group olarak yeniden adlandırıldı. 

2004'te kurulan ve 2019'da iflas eden Quanzhou Tersanesi, yatırım yapmak ve tersaneyi yeniden düzenlemek için yerel bir devlet şirketiyle anlaşmaya vardı. Eylül 2023'te, çalışma ve üretimin yeniden başlaması için bir tören düzenlendi. 

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından Eylül ayında yayınlanan Deniz Taşımacılığı 2023 Değerlendirmesi, tersaneleri denizciliğin yeşil dönüşümüne yardımcı olmak için hızla genişlemeye çağırdı.

UNCTAD raporunda, "Tersane kapasitesi şu anda kısıtlamalarla karşı karşıya. Tanker ve kuru yük sahipleri uzun bekleme süreleri ve yüksek inşa fiyatları beklemektedir. Gemi inşa kapasitesinin arttırılması, denizciliğin küresel talebi ve sürdürülebilirlik hedeflerini karşılayabilmesi için hayati önem taşımaktadır" denildi.

Diğer birçok analist tersanelerde darboğazlar yaşanacağını ve gemi inşa yöneticilerinin küresel mali krizden bu yana ilk kez genişleme planları yapacaklarını öngörürken, Danimarka Gemi Finansmanı raporu, deniz ticaret hacimlerinin önümüzdeki on yıllarda azalacağını öngörerek aksi yönde bir görüş ortaya koyuyor. Danimarka raporu, tersane kapasitesine olan talebin 2040 yılına doğru %25 oranında azalabileceğini öngörüyor. 

21'inci yüzyılın ilk 10 yılındaki bir önceki gemi inşa patlaması sırasında, ciddi bir kısıtlama ana makinelerin mevcudiyetiydi. Bu eğilim yeniden ortaya çıkmaya başladı.

Kaynak: splash247.com

Editör: Haber Merkezi