İtalya'da fırtınalı havada bir tekne Akdeniz'i geçmeye çalışırken alabora oldu. 

İtalyan sahil güvenliği, teknenin geçtiğimiz çarşamba günü Lampedusa Adası'nın yaklaşık 30 mil (50 km) güneydoğusunda alabora olmasının ardından Malta arama kurtarma (SAR) yetkilisinden bir işbirliği talebi aldığını söyledi.

Sahil güvenlik, olay yerine kendi devriye botunu gönderdiğini ve bu botun "hayatta kalan 22 kişiyi kurtardığını ve aralarında bir bebeğin de bulunduğu 9 cansız bedeni çıkardığını" söyledi. Yetkililer 15 kişinin de kayıp olduğunu bildirdi.

Ukrayna, Kırım’da konuşlu Rus savaş gemisini vurdu Ukrayna, Kırım’da konuşlu Rus savaş gemisini vurdu

Sahil güvenlik, kurtarma operasyonlarının "bölgedeki olumsuz hava ve deniz koşulları nedeniyle 2.50 metreye varan dalgalar nedeniyle özellikle zorlu geçtiğini" belirtti.

Teknedeki yolcuların uyrukları bilinmemekle birlikte, Akdeniz'de Tunus, Malta ve İtalya'nın büyük adası Sicilya arasında yer alan Lampedusa, Avrupa Birliği'ne ulaşmak isteyen pek çok göçmenin ilk uğradığı liman olma özelliğini taşıyor.

UNHCR İletişim Sorumlusu Filippo Ungaro X platformundan yaptığı paylaşımda "Kurtarma operasyonu sırasında Lampedusa yakınlarında yeni korkunç gemi kazası" ifadelerini kullandı. Ungaro, Lampedusa'ya götürülen kazazedelerin "hipotermi ve şok durumunda" olduklarını da sözlerine ekledi.

İtalyan sahil güvenliğine ait bir uçak gemi enkazının bulunduğu bölgede kayıplar için havadan arama çalışmaları yürütüyordu.

Editör: Haber Merkezi