Kargo sigortacısı WK Webster, geçtiğimiz ay Baltimore'un en büyük köprüsünü yıkan ve şehrin liman operasyonlarını felce uğratan enkaz halindeki Dali konteyner gemisinin sahipleri tarafından genel avarya ilan edilmiş gibi göründüğünü bildirdi.

Müşterek avarya, kargoyla ilgili tüm tarafların kurtarma operasyonlarının maliyetini paylaşmak zorunda kalacağı anlamına geliyor. 

Dali'nin sahibi ve yöneticisi, altı yol bakım işçisinin ölümüne neden olan Baltimore'daki büyük köprü çarpışmasından kaynaklanan potansiyel ödemeleri sınırlandırmak için yıllarca sürecek yasal çekişmelerin önünü açmaya çalışıyor. 

Alman gemilerindeki kadınların oranı artıyor Alman gemilerindeki kadınların oranı artıyor

Singapur merkezli Grace Ocean ve gemi işletmecisi Synergy Marine, 1 Nisan'da, genel olarak milyarlarca dolarlık ödemelerin yapılması beklenen bir davada, sorumluluklarını sadece 43,6 milyon dolarla sınırlandırmak için bir sorumluluk sınırlaması mahkeme dilekçesi sundu. 

Dali olayına ilişkin nakliye sigortası ödemeleri açısından rekorlar kırılacak gibi görünüyor.

Bugüne kadar 2012'de Costa Concordia kruvaziyerinin batması ve 2021'deki Ever Given kazası bu yüzyıldaki en büyük kaza tazminatları olarak öne çıkarken, ilk tahminler 9,962 teu'luk Dali konteyner gemisinin karıştığı olağanüstü kazanın toplam maliyetinin bu kazaları gölgede bırakabileceği yönünde.

Lloyd's of London başkanı geçen ay Dali'nin sigorta tarihindeki en büyük deniz kazası olabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Batık köprüyü ve hasarlı yük gemisini çıkarmak için devam eden kurtarma çalışmalarının yapıldığı yerde operasyonlar hızla devam ediyor. 

ABD Ordusu Mühendisler Birliği Baltimore Bölge Komutanı Albay Estee Pinchasin dün yaptığı açıklamada "Sınırlı erişimli derin su kanalını açma hedefimiz doğrultusunda bu hafta inanılmaz bir ilerleme kaydedildi. Yerel, eyalet, federal ve toplumsal müdahale ekiplerinden oluşan ekibimiz, enkaz ve yıkıntıların federal kanal ve su yolundan güvenli ve etkin bir şekilde kaldırılmasına odaklanmış durumdadır" dedi.  

Kaynak: splash247.com

Editör: Haber Merkezi