Aden Körfezi'nde seyreden bir gemi, Yemen'deki Husi grubu tarafından başlatıldığından şüphelenilen yeni bir saldırıda ateş altında kaldı.

Sahil kasabası Niştun'un yaklaşık 180 deniz mili doğusunda meydana gelen olay doğrulanması halinde Husilerin bu ay ticari gemileri hedef alan ilk saldırısı olacak. 

Yaklaşan 'La Nina' ticaret düzenini etkileyecek Yaklaşan 'La Nina' ticaret düzenini etkileyecek

Bundan önce kaydedilen son saldırı 28 Haziran'da Yemen'in liman kenti Hudeyde'nin 150 deniz mili açığında başka bir geminin yakınına beş füzenin düşmesi ve herhangi bir hasara yol açmamasıyla gerçekleşmişti.

Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları (UKMTO) bugün yaptığı güncellemede geminin yakınlarda bir patlama bildirdiğini ancak mürettebatta herhangi bir hasar ya da yaralanma olmadığını söyledi. 

Patlamaya neyin sebep olduğu konusunda daha fazla ayrıntı verilmedi ancak geminin en yakın limana doğru gittiği bildirildi.

Kasım ayından bu yana füze fırlatma, insansız hava aracı saldırıları ve insansız su üstü gemileri kullanma gibi çeşitli taktikler uygulayan Husiler saldırının sorumluluğunu üstlenmedi.

Bu son olay, daha önce Husiler tarafından hedef alınan su yolunun en uzak noktalarında meydana geldi. Geçtiğimiz ay Liberya bandıralı MSC Sarah V adlı konteyner gemisine uzun menzilli hipersonik balistik füzeyle saldırdıklarını iddia eden grup, hedef bölgelerini genişletebileceklerinin sinyalini vermişti.

Editör: Haber Merkezi