İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi’nin haziran ayı toplantısı Meclis Başkanı İsmail Önal’ın başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek ve meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Toplantının gündeminde Oda faaliyetleri, Aliağa Limanlarında gerçekleşen yük ve konteyner istatistikleri ile 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlama programı detayları yer aldı.

Denizcilik sektörü 2025'te 1,3 milyar euro yakıt cezası ödeyecek! Denizcilik sektörü 2025'te 1,3 milyar euro yakıt cezası ödeyecek!

Toplantıda, geçen ayın toplantı zabıtlarının onaylanmasının ardından mayıs ayı mizanı onaya sunularak oy birliğiyle kabul edildi.

Toplantıda konuşan Adem Şimşek, Kabotaj Kanunu’nun kabulünün 98. yıl dönümünü sorumluluk alanlarında coşkuyla kutlayacaklarını ifade etti.

Kabotaj Bayramı’nda resmi tören düzenlenecek

Şimşek, “Kutlama kapsamında düzenlenecek organizasyonlarda sorumluluk sahamızda bulunan Foça, Dikili ve Ayvalık ilçelerine denizcilerimizin ve halkımızın bir araya gelerek coşkuyla kutlanması amacı ile oda olarak desteklerimizi sunduk” dedi. Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü: “1Temmuz’da Aliağa’da da resmi bir tören düzenleyeceğiz. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek resmi tören saat 10.00’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayacak, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla devam edecek. Daha sonra, Deniz Şehitlerimiz için denize çelenk bırakılmasıyla tören son bulacak. Aynı gün saat 17.00’de ise Aliağa Eski Çekek Yeri’nde kutlama etkinlikleri düzenleyeceğiz.”

“Uğrak yapan gemi sayısı 2 bin 550 oldu”

DTO Aliağa Şube Başkanı, konuşmasının devamında 2024 yılının ilk 5 ayında Aliağa limanlarının yük ve konteyner istatistiklerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Şimşek “2024 yılı ilk 5 ayında Aliağa Limanlarında TEU bazlı elleçlenen konteyner trafiğine bakıldığında toplam TEU adedi 868 bin 3 olarak gerçekleşmiştir. Geçen senenin aynı döneminde elleçlenen 649 bin 860 TEU karşılaştırıldığında %33,6 artış gerçekleşmiş olup Ambarlı, Kocaeli ve Tekirdağ’dan sonra 4. sırada yer almaktadır. Aliağa Limanlarına gelen gemi adedi sayısına baktığımızda 2024 yılı ocak ve mayıs dönemi uğrak yapan gemi sayısı 2 bin 550 olmuştur. 2023 yılının aynı döneminde ise bu sayı 2 bin 683 adet olarak kayda geçmiştir. Geçen senenin aynı dönemine göre %5 azalma gerçekleşmiş olup Kocaeli’nin ardından 2. sıramızı koruyoruz” diye konuştu.

“Aliağa net tonda liderliğini sürdürüyor”

 “2024 yılı ocak ve mayıs döneminde elleçlenen net ton 37 milyon 30 bin 549 ton olmuştur. Geçen yılın aynı dönemine göre %10 artış gerçekleşmiş olup Aliağa net tonda lider konumu sürdürmektedir” diyen Adem Şimşek şunları kaydetti:

“2024 yılının ilk 5 ayında limanlarımızda yükleme net ton 14 milyon 508 bin 71 ton olmuştur. Geçen seneye oranlandığında ise % 10 artış gerçekleşmiş olup Aliağa liderliğini korumaktadır. Boşaltma net ton ise 22 milyon 522 bin 478 ton olmuştur. Aliağa en çok boşaltma elleçlemesi olan birinci liman konumundadır. Geçen seneye göre % 7,8 artış gerçekleşmiştir.”

“Denizcilik ve Kabotaj Bayramımız kutlu olsun”

Konuşmasında 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutlayan Şimşek şunları söyledi: “Stratejik olarak çok önemli ve eşsiz coğrafik konumumuzu taçlandıran mavi vatan olgusuna temel oluşturan, üç tarafımızı kaplayan denizlerimizde; özgürce yük ve yolcu taşınması, kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin Türk vatandaşları ve Türk bayraklı gemilerle yapılmasını sağlayan ve Türkleri “denizci millet denizci ülke” hedefine ulaşmadaki en büyük engeli ortadan kaldıran 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramımızı kutluyor,  bizlere bu hakkı sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm silah arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyorum.”

Toplantı, Başkan Şimşek’in konuşmasının ardından dilek ve temennilerin dinlenmesi ile sona erdi.

Editör: Haber Merkezi