İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Aliağa Şubesi şubat ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Toplantı, Meclis Başkanı İsmail Önal’ın başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek ve meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda şubat ayı faaliyet raporu paylaşıldı.

Ardından DTO Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek söz aldı. Şimşek konuşmasının başında 11 ilde yıkıma neden olan 6 Şubat depremlerinde yaşamını yitirenleri andı.

Aliağa Körfezi’nde balık popülasyonunun artırılması için bakanlık, kaymakamlık, üniversite ve Aliağa Belediyesi iş birliğinde yürütülen çalışmalar sonucu körfezin farklı bölgelerine bırakılacak olan 600 adet yapay resiften 10 tanesinin 13 Şubat’ta denizle buluştuğunu söyleyen Şimşek “Bu projenin gerçekleşmesi için katkıda bulunan üyelerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Başkan Şimşek, 2024 yılının ilk ayında Aliağa limanlarında gerçekleşen yük ve konteyner istatistiklerine ilişkin “2024 yılının Ocak ayında Aliağa limanlarında TEU bazlı elleçlenen konteyner trafiğine baktığımızda toplam TEU adedi 134 bin 360 olarak gerçekleşmiştir. Geçen senenin aynı döneminde elleçlenen 130 bin 198 TEU karşılaştırıldığında % 3,2 artış olmuştur” dedi.

Adem Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü:

Durmuş Ünüvar denizcilerin sorunlarını dinledi Durmuş Ünüvar denizcilerin sorunlarını dinledi

“2024 yılının ilk ayında toplam groston elleçleme miktarı 10 milyon 684 bin 339 ton olmuştur. Önceki yılın aynı dönemine göre % 2,82 artış gerçekleşmiştir. 2024 yılının ilk ayında elleçlenen net ton ise 6 milyon 947 bin 67 ton olmuştur. Geçen senenin aynı dönemine göre % 2 artış gerçekleşmiş olup Kocaeli’den sonra çok küçük bir farkla ikinci Liman konumundayız.

Ocak ayında yükleme net ton 2 milyon 618 bin 189 ton olarak gerçekleşmiştir. Aliağa, Ceyhan’dan sonra en çok yükleme elleçlemesi olan ikinci liman konumundadır. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranlandığında ise % 1 artış gerçekleşmiştir. Ocak ayında boşaltma net ton 4 milyon 328 bin 878 ton olmuştur. Aliağa, Kocaeli ve İskenderun’dan sonra en çok boşaltma elleçlemesi olan üçüncü liman konumundadır. Geçen seneye göre % 9,64 artış gerçekleşmiştir.”

"Türk bayraklı gemi uğrak sayımızda bir önceki yıla göre düşüş var"

Sorumluluk sahamızda bulunan Aliağa limanlarına ocak ayında uğrak yapan gemi sayısı 510 adet olmuştur. 2023 yılının aynı döneminde ise bu sayı 530 adet olarak kayda geçmiştir. Gemi uğrak sayımız bir önceki yıla göre % 3,77 azalmıştır. Kocaeli’nin arkasından ikinci sıramızı koruyoruz.

Ocak ayında uğrak yapan Türk bayraklı gemi sayımız 111 adet olmuştur. 2023 yılının aynı döneminde ise bu sayı 138 adet olarak kayda geçmiştir. Türk bayraklı gemi uğrak sayımızda bir önceki yıla göre düşüş gözlenmektedir. Kocaeli’nin arkasından ikinci sırada yer almaktayız. Ocak ayında uğrak yapan yabancı bayraklı gemi sayımız 399 olmuştur.

2023 yılının aynı döneminde ise bu sayı 392 adet olarak kayda geçmiştir. Yabancı bayraklı gemi uğrak sayımız bir önceki yılla göre % 1,75 artmıştır. Kocaeli’nin arkasından ikinci sırada yer almaktayız. Önümüzdeki aylarda Aliağa limanlarındaki trafiğin artarak devam edeceğini ön görüyoruz.”

Editör: Haber Merkezi