Nautilus International sendikasına göre, İngiltere savaş operasyonları bölgesi komitesi (WOAC), daha önce İsrail bağlantılı gemilerle sınırlı olan mevcut tavsiyelerini İngiltere ve ABD ile bağlantılı olanları da kapsayacak şekilde genişletti.

Bu değişiklik, etkilenen gemilerdeki denizcilerin ya yüksek riskli bölgeye girmeden önce uygun bir limanda karaya çıkmalarına ya da bölgede geçirdikleri her gün için normal maaşlarının iki katını almalarına olanak tanıyor. Güncellenen yönergeler 19 Ocak 2024'ten itibaren geçerli hale geldi.

Karar, İngiltere ve ABD'nin Yemen'e yaptığı 'hedefli saldırıların' ardından tüm İngiliz ve Amerikan varlıklarını meşru hedef olarak ilan eden Husi isyancılarının artan tehditlerinin ardından geldi.

Nautilus International'ın profesyonel ve teknik başkanı David Appleton, küresel tedarik zincirlerinin sürdürülmesinde kritik bir rol oynayan ticari donanma denizcilerinin güvenliğinin önemini vurgulayarak kararı memnuniyetle karşıladığını söyledi.

"Konteyner fiyatları bir balon ve eninde sonunda patlayacak" "Konteyner fiyatları bir balon ve eninde sonunda patlayacak"

Appleton, “Denizciler çoğunlukla yüksek riskli durumlarda çalışırken, küresel tedarik zincirlerinin güvenliği açısından hayati önem taşıyan bu sivillerin hayatlarının korunması için her türlü önlemin alınması gerekiyor. Denizcilerin güvenliği ticari çıkarlardan önce gelmelidir. Yüksek riskli bölgeden geçiş yapan gemicilik şirketlerinin denizcilere gemiden inmeleri veya WOAC tavsiyeleri doğrultusunda ücret almaları için her türlü fırsatı vermesi artık zorunludur” dedi.

Editör: Haber Merkezi