ABD'li işçi sendikaları, Çin Halk Cumhuriyeti'nin adil olmayan gemi inşa uygulamaları olarak gördükleri uygulamalarına tepki olarak Çin'de inşa edilen ve ABD limanlarına yanaşan gemilerden ücret alınmasını talep ediyor.

Teklife göre, bu ücretlerden elde edilen fonlar, kapasitesi, tedarik zincirleri ve işgücü de dahil olmak üzere yerli gemi inşa endüstrisine yapılan yatırımları desteklemek için bir gemi inşa canlandırma fonu oluşturmak için kullanılacak.

Öneri, Birleşik Çelik İşçileri (USW) tarafından diğer sendikalarla birlikte ve Senatörler Tammy Baldwin (D-WI) ve Bob Casey'nin (D-PA) desteğiyle 1974 tarihli Ticaret Yasası'nın 301. Bölümü uyarınca salı günü sunulan bir dilekçede yer alıyor. Dilekçe, Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Temsilcisi (USTR) Katherine Tai'yi Çin'in gemi inşa sektöründeki ticari haksız uygulamalarına yönelik kapsamlı bir soruşturma başlatmaya çağırıyor. Sendikalar, rekabete aykırı bu uygulamaların Amerikalı işçilere zarar verdiğini ve ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğunu savunuyor.

Dilekçe, Çin'de inşa edilen ve ABD limanlarına yanaşan gemilerden ücret alınmasını da içeren bir dizi çözüm öneriyor.

AB'den Rusya'ya yönelik yeni yaptırım: LNG ithalatı yasaklanacak AB'den Rusya'ya yönelik yeni yaptırım: LNG ithalatı yasaklanacak

1974 tarihli Ticaret Yasası'nın 301. bölümü USTR'ye, ABD ticaretine yük getiren ya da kısıtlayan, makul olmayan ya da ayrımcı olduğu düşünülen yabancı hükümet eylemlerine, politikalarına ya da uygulamalarına müdahale etme yetkisi veriyor. USTR'nin elinde, gümrük vergileri veya diğer ithalat kısıtlamaları ve ücretlerinin uygulanması da dahil olmak üzere bir dizi eylem bulunuyor.

Dilekçe, USTR'nin bir ABD limanına yanaşan Çin yapımı her gemiye bir ücret uygulamasını öneriyor. Öneri, ücretin ABD'ye yanaşan Çin gemisinin tonajına göre belirlenmesi gerektiğini, daha büyük ve ağır gemilerin daha büyük bir maliyete katlanacağını belirtiyor. Ücretin geminin yaşının dikkate alınarak belirlenmesi ve daha yeni gemiler için daha yüksek ücretler uygulanması öneriliyor.

Sendikalar ayrıca Çin yapımı gemilerden alınan ücretlerle finanse edilecek bir "ABD Ticari Gemi İnşasını Canlandırma Fonu" oluşturulmasını teklif ediyor. Bu fon, haksız yabancı rekabet ortamında yaklaşık 50 yıl boyunca yerli ticari gemi inşa sanayinin sürdürülmesinde önemli bir rol oynayan İnşaat Farkı Sübvansiyonu (CDS) programını desteklemek için kullanılacak. CDS programının 1982 yılında feshedilmesinin, ABD ticari gemi inşa sanayinin gerilemesine yol açtığı belirtiliyor. Program kapsamında ABD hükümeti, ABD tersanelerine ve armatörlerine, ABD'de bir gemi inşa etme maliyeti ile ABD dışında inşa etme maliyeti arasındaki farkın yüzde 50'sine kadar ödeme yapıyordu.

Editör: Haber Merkezi