ABD Hazine Bakanlığı'na bağlı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC), Çin Halk Cumhuriyeti'ne (ÇHC) izinsiz İran sevkiyatları nedeniyle Marshall Adaları'nda kayıtlı bir nakliye şirketi olan Vishnu Inc. şirketine yeni yaptırımlar uyguladı.

Şirketin Lady Sofia adlı tankeri, Hazine Bakanlığı'nın İran Devrim Muhafızları Ordusu-Kods Gücü (IRGC-QF) ve ABD'nin terörle mücadele yaptırımları altında bulunan Husi mali kolaylaştırıcısı Sa'id al-Jamal'ı desteklediğini söylediği sevkiyatlara dahil edildi.

Yaptırımlar, Kasım 2023'ten bu yana Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ndeki ticari gemilere yönelik Husi saldırılarını finanse etmeye yardımcı olan İran bağlantılı finans ağını hedef alan en son yaptırımlar.

Hazine Bakanlığı'na göre Lady Sofia, 31 Ocak 2024 tarihinde, yakın zamanda yaptırım uygulanan bir başka gemi olan Mehle ile gemiden gemiye bir transfer işlemine karıştı. Mehle'nin "spoofing" olarak da bilinen otomatik tanımlama sistemini (AIS) manipüle ederek transferi gizlediği iddia ediliyor. Geminin "AMOR" sahte kimliği altında gerçek konumunu gizlediği ve konumunu Güney Çin Denizi olarak yanlış bildirdiği, bu sırada da Singapur yakınlarındaki Lady Sofia'ya yasa dışı bir şekilde yük aktardığı belirtiliyor.

Yaptırımların, 13224 sayılı Yürütme Emri'ndeki (E.O.) terörle mücadele yetkisi kapsamında uygulandığı belirtiliyor. Sa'id al-Jamal aynı emir kapsamında 10 Haziran 2021'de IRGC-QF'ye maddi yardımda bulunmak ve mali, maddi veya teknolojik destek sağlamakla suçlanmıştı. DMO-KF'nin kendisi de 25 Ekim 2007'de E.O. 13224 kapsamında birden fazla terörist grubu desteklemekle suçlanıyordu.

İran'ın DMO-KF'si Kasım 2023'ten bu yana Husilere, Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ndeki ticari gemilere füze ve insansız hava aracı saldırıları düzenleyebilmelerini sağlayan sofistike silahlar ve eğitim sağlıyor.

Terörizm ve Mali İstihbarattan sorumlu Hazine Müsteşarı Brian E. Nelson konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "DMO-QF ve Husilerin ABD yaptırımlarından kaçma ve yeni terör saldırılarını finanse etme girişimlerini engelleme kararlılığımızı sürdürüyoruz. Amerika Birleşik Devletleri sivilleri ve barışçıl uluslararası ticareti tehdit eden kilit finansman kaynaklarını hedef almaya devam edecektir."

ABD: Gazze'deki geçici iskele görevini tamamladı ABD: Gazze'deki geçici iskele görevini tamamladı

Mehle, 12 Ocak 2024 tarihinde, Sa'id al-Jamal'i desteklediği için E.O. 13224 kapsamında da belirlenen Cielo Maritime Ltd. tarafından sahip olunan bir mülk olarak tanımlandı. Vishnu Inc. şimdi Sa'id al-Jamal'e verdiği destek nedeniyle benzer bir tanımlamayla karşı karşıya kalırken, Lady Sofia da Vishnu Inc'in menfaat sahibi olduğu bir mülk olarak nitelendirildi.

Editör: Haber Merkezi