Kızıldeniz'de saldırılar sırasında zarar gören denizaltı kabloları onarıldı Kızıldeniz'de saldırılar sırasında zarar gören denizaltı kabloları onarıldı

ABD'nin yeni ekonomik yaptırımları Rusya'nın gelecekteki enerji üretim ve ihracat kapasitesini azaltmaya yönelik çabaları genişletiyor. Önlemler ilk kez belirli buz kapasitesine sahip sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) taşıyıcılarını hedef alıyor ve yaptırımları sıvılaştırma modüllerinin montajında etkili olan Çinli bir inşaat şantiyesini de kapsayacak şekilde genişletiyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Bakanlığın atamaları, Rusya'nın gelecekteki enerji gelirlerini kısıtlıyor ve Arctic LNG 2 ve Rusya'nın gelecekteki diğer enerji projelerinin gelişimini durduran önceki yaptırımların üzerine inşa ediliyor" dedi.

ABD, Uzak Doğu Zvezda Tersanesi tarafından inşa edilen yedi LNG taşıyıcısına yönelik tedbirleri açıkladı. Beş gemi denize indirildi ve deniz ve gaz denemelerini bekliyor, iki gemi ise yapım aşamasında. Söz konusu gemiler Alexey Kosygin, Pyotr Stolypin, Sergei Witte ve henüz isimlendirilmemiş olan Zvezda 044, Zvezda 045, Zvezda 046, Zvezda 047. İlk dört gemi halihazırda onaylanmış Rus operatör Sovcomflot'a bağlı. 

Güney Koreli Hanwha Ocean tarafından inşa edilen aynı tipteki altı LNGC, yaptırımların doğrudan hedefi olmamakla birlikte, tersane bunları Novatek'e veya yaptırım uygulanan Arctic LNG 2'ye bağlı operatörlere devredemediği için belirsizlik içinde kalıyor.

Novatek'in Arctic LNG 2 projesinden ihracata başlamak için buz kapasitesine sahip LNGC'lere kritik derecede ihtiyaç duyuluyor. Şirket önümüzdeki aylarda en az iki geminin teslim alınmasını bekliyor. Projenin başlangıçta geçen yılın sonlarında üretime başlaması planlanmıştı, ancak altı ay sonra tek bir teslimat bile yapılmadı. 

Bu arada Novatek bu yaz projeye hizmet vermek üzere geleneksel LNGC'lerden oluşan bir filo kurmak için hazırlıklarını sürdürüyor. Buz sınıfı olmayan gemilerin Rusya'nın Arktik sularına girmesine 1 Temmuz itibariyle izin veriliyor. Yaklaşık bir düzine LNGC bu yaz Rusya'nın Kuzey Denizi Rotası boyunca seyahat etmek için şimdiden izin almış durumda. 

Rusya'nın taşıma kapasitesini hedef almanın yanı sıra, ABD ilk kez Rusya'nın LNG projeleri için büyük ölçekli modüller üreten bir Çin tersanesine yaptırım uyguladı.

Geçtiğimiz dört yıl içinde Penglai Jutal Offshore Engineering Heavy Industries, Novatek'in Arctic LNG 2 projesi için her biri 10.000 tondan fazla ağırlığa sahip bir düzine modül tamamladı. Modüller daha sonra ağır yük gemileriyle Rusya'nın Arktik bölgesine taşındı.

ABD Hazine Bakanlığı sözcüsü konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Bakanlık bugün, Rusya'nın Arctic LNG 2 projesi için özel olarak tasarlanmış son derece uzmanlaşmış sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) modüllerinin üretimi ve sevkiyatında yer alan ÇHC merkezli bir tersane işletmecisini belirliyor."

Penglai, kritik sıvılaştırma teknolojisini içeren modüllerini daha önce engellenen Audax ve Pugnax gibi gemilerle geçtiğimiz ay sevk etti. Çinli ağır yük gemisi Wei Xiao Tian Shi, şu anda Penglai'nin tersanesinden Novatek'in Murmansk yakınlarındaki şantiyesine iki modülle yola çıkmış durumda.

Editör: Haber Merkezi