İsrail'in İran'a misillemesi denizcilik sektörünü alarma geçirdi İsrail'in İran'a misillemesi denizcilik sektörünü alarma geçirdi

ABD'nin Kızıldeniz’de Yemen’deki Husilere yönelik saldırıları devam ediyor. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından bugün yapılan açıklamada, dün yerel saatle 12.00 ile 18.45 saatleri arasında Yemen’den Kızıldeniz’e doğru fırlatılmak üzere konuşlandırılmış 7 gemi savar seyir füzesi ile 1 gemi savar balistik füze rampasına 4 saldırı gerçekleştirildiği belirtildi.

Bir İHA’nın da düşürüldüğü kaydedilen açıklamada, “CENTCOM kuvvetleri, füzeleri, rampaları ve İHA’ları Yemen’deki Husilerin kontrolündeki bölgelerde tespit etmiş ve bunların ticari gemiler ile bölgedeki ABD Donanması gemilerine yönelik yakın bir tehdit oluşturduğunu belirlemiştir. Bunun üzerine CENTCOM kuvvetleri meşru müdafaa kapsamında füzeleri, rampaları ve İHA’ları vurarak imha etmiştir. Bu eylemler seyrüsefer özgürlüğünü koruyacak ve uluslararası suları ABD Donanması ve ticari gemiler için daha güvenli ve emniyetli hale getirecektir” ifadeleri kullanıldı.

Editör: Haber Merkezi