İran Devrim Muhafızları 13 Nisan'da Hürmüz Boğazında MSC tarafından kiralanan geminin kontrolünü ele geçirdi. İsrail bağlantıları nedeniyle hedef alınan gemi, İsrailli milyarder Eyal Ofer tarafından kontrol edilen Zodiac Maritime ile bağlantılı bir finans şirketi olan Gortal Shipping'e ait.

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Grant Shapps sosyal medya platformu X'te şu paylaşımda bulundu: "MSC Aries kargo gemisine İran tarafından el konulması kabul edilemez ve uluslararası hukukun bariz bir ihlalidir. Gemi ve mürettebatının gecikmeksizin koşulsuz olarak serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz. Orta Doğu'da gerilimin tırmanmasını önlemek için ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz. İran istikrarı bozucu davranışlarına derhal son vermelidir."

15,000 teu kapasiteli MSC Aries'e el konulması, İran'ın 1 Nisan'da Suriye'deki İran konsolosluğuna düzenlediği ve 7 Devrim Muhafızının ölümüne yol açan saldırıya misilleme olarak İsrail'e onlarca insansız hava aracı ve füze fırlatmasından saatler önce gerçekleşti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson da X'te yaptığı açıklamada gemiye el konulmasını İran tarafından gerçekleştirilen bir "korsanlık" eylemi ve "uluslararası hukukun bariz bir ihlali" olarak nitelendirdi.

Watson, "Portekiz bayraklı, İngiliz sahipli MSC Aries'e İran tarafından uluslararası sularda el konulmasını şiddetle kınıyoruz. Mürettebat Hint, Filipin, Pakistan, Rus ve Estonya vatandaşlarından oluşmaktadır. İran'a gemiyi ve uluslararası mürettebatını derhal serbest bırakması çağrısında bulunuyoruz" açıklamasında bulundu.

Konteyner gemisine İran güçleri tarafından el konulması sektör tarafından da kınandı. Uluslararası Deniz Ticaret Odası Genel Sekreteri Guy Platten şu açıklamayı yaptı: "İran'ın MSC Aries'e el koyması uluslararası hukukun açık bir ihlali ve seyrüsefer özgürlüğüne yönelik bir saldırıdır. Bir ticaret gemisine yönelik bu kınanması gereken saldırı, masum denizcileri bir kez daha jeopolitik çatışmanın ön saflarına yerleştirmektedir. Düşüncelerimiz şu anda İran'ın elinde esir olan 25 denizciyle ve sevdiklerinin güvenliğinden endişe duyan aileleriyle birlikte. İran acilen gemiyi serbest bırakmalıdır."

MSC Aries'e el konulması ve Orta Doğu'da gerilimin tırmanması deniz taşımacılığında daha fazla aksamaya yol açabilir. Sektör halihazırda Kızıldeniz'in güneyinde ve Aden Körfezi'nde Yemen'deki Husi milislerinin altı aydan fazla süren saldırılarıyla karşı karşıya kaldı ve bu da gemilerin Ümit Burnu üzerinden geniş çaplı olarak yeniden yönlendirilmesine neden oldu.

Xeneta Baş Analisti Peter Sand olayı 'son derece endişe verici' olarak nitelendirdi ve Orta Doğu'daki ticaret yollarını riske atma tehlikesi taşıdığını söyledi.

Sand, "Hürmüz Boğazı'ndaki olayın tüm ayrıntılarını henüz bilmiyoruz, ancak Kızıldeniz bölgesindeki deniz taşımacılığı hizmetlerinde halihazırda büyük aksamalara yol açan çatışmanın genişlemesi son derece endişe verici olacaktır. Örneğin Dubai, Avrupa ve Kuzey Amerika'ya hava yoluyla seyahat etmek üzere Hürmüz Boğazı üzerinden okyanus yoluyla gelen konteynerlerle, deniz-hava koridorlarının yanı sıra ithalat için de bölgesel bir merkezdir. Eğer gemiler Arap Körfezi'ne sefer yapmaktan alıkonulursa, bu büyük bir kesintiye yol açacaktır" dedi.

Süveyş Kanalı gelirinde yüzde 60'lık düşüş beklentisi Süveyş Kanalı gelirinde yüzde 60'lık düşüş beklentisi

Kaynak: seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi