İran'ın hafta sonu İsrail'e saldırması ve 15,000 teu kapasiteli MSC Aries gemisinin kaçırılmasının ardından denizcilik yeni tehlike bölgeleriyle mücadele etmek zorunda.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres dün, tanınmış siyaset bilimci ve New York merkezli danışmanlık şirketi Eurasia Group'un başkanı Ian Bremmer'in Küba füze krizinden bu yana dünya için en tehlikeli an olarak tanımladığı bir ortamda savaşan tarafları "uçurumun kenarından dönmeye" çağırdı.

Tahran, daha önce Şam'daki İran konsolosluğuna yapılan saldırıya misilleme olarak hafta sonu İsrail'e 300'den fazla mermi fırlatırken, ülkenin Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC) Donanması da İsrailli milyarder Eyal Ofer'in Zodiac Maritime şirketine ait olan ve Mediterranean Shipping Co (MSC) tarafından işletilen bir konteyner gemisine (resimde) Hürmüz Boğazı yakınlarında el koydu.

Raporlar İsrail'in bugün misilleme yapacağını ve İran'ın Hürmüz Boğazı'nı abluka altına alabileceğine dair endişeler olduğunu ortaya koyarken, güvenlik danışmanları İsrail bağlantılı tüm tonajlı gemilere bölgeden uzak durmalarını tavsiye etti ve Tahran hükümeti dün "Siyonist rejimle" bağlantılı tüm gemilerin Basra Körfezi ile Umman Denizi arasındaki Hürmüz Boğazı'nda faaliyet göstermesinin yasaklandığını ve bölgeye girmeleri halinde "el konulacağını" açıkladı.

Ticari gemilere İsrail kıyı şeridinden uzaklaşmaları tavsiye edilirken, bir uzman Cezayir'in Akdeniz kıyı şeridinden geçen gemilere karşı başka bir cephe açabileceği uyarısında bulundu. 

İran Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami "Bundan böyle Siyonist rejim herhangi bir noktada çıkarlarımıza, varlıklarımıza, şahsiyetlerimize ve vatandaşlarımıza saldırırsa İran İslam Cumhuriyeti'nin içinden karşı saldırıyla karşılaşacaktır" dedi.

Rusya'dan Baltık Denizi sınırının revize edilmesi önerisi Rusya'dan Baltık Denizi sınırının revize edilmesi önerisi

Devrim Muhafızları son olarak aralık ayında Akdeniz'de deniz taşımacılığını hedef alan tehditlerde bulunmuştu.

Konteyner taşımacılığı danışmanlık şirketi Vespucci Maritime'ın CEO'su Lars Jensen, İran ordusunun desteğini alan Yemenli Husilerin son altı ay içinde yaklaşık 80 gemiye saldırmasıyla ortaya çıkan Kızıldeniz gemicilik krizi hakkında yaptığı açıklamada, Cezayir'deki grupların İran'dan saldırı dronları aldıklarını ve bunun Doğu Akdeniz'deki gemiciliği etkileyebileceği uyarısında bulundu.

Editör: Haber Merkezi