ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Kızıldeniz'deki saldırıları devam eden Husilerin bazı liderleri yaptırım listesine eklendi.

Husilerin 4 askeri yetkilisini ortak bir şekilde yaptırım listesine alan iki ülke, Husilerin saldırılarını durdurabilmek için koordineli hareket etmeye devam edeceklerini belirtti.

Yaptırımlarda adı geçen dört kişinin, ABD tarafından Husilerin savunma bakanı olarak adlandırılan Muhammed el-Atifi, Deniz Kuvvetlerinin Komutanı Muhammed Fadl Abd al-Nabi, Kıyı Savunma Kuvvetleri Şefi ve Husi Deniz Koleji Müdürü Muhammed Ali el-Kadiri ile Satınalma Direktörü Muhammed Ahmed el-Talibi olduğu bildirildi.

ABD yönetimi kısa süre önce Husileri yeniden yabancı terör örgütleri listesine aldığını duyurmuştu. Söz konusu karar, 16 Şubat 2024'ten itibaren geçerli olacak.

Yaptırımlar, Husilerin ABD'deki bireylerle bağlantılı tüm varlıkları donduruyor ve bireylerle iş yapılmasını yasaklıyor. ABD ayrıca daha önce İran petrol ticaretinde yer alan ve Husi faaliyetlerini finanse ettiğini söylediği tankerlere ve kuruluşlara karşı da yaptırımlar uygulamıştı.

Rota değişimiyle Süveyş Kanalı'nın geliri 7,2 milyar dolara düştü Rota değişimiyle Süveyş Kanalı'nın geliri 7,2 milyar dolara düştü

Birleşik Krallık ayrıca mal ambargosu ve seyahat yasaklarının yanı sıra mal varlıklarının dondurulmasını da uyguladı. Ayrıca bunun, 11 Husi bireyi ve iki kuruluşa yönelik önceden mevcut yaptırımlara ve Şubat 2021'de uygulanan BM yaptırımlarına ek olduğu yinelendi.

Editör: Haber Merkezi