ABD ordusu, Kızıldeniz üzerinde 'bölgedeki ABD, koalisyon ve ticari gemilere yakın tehdit oluşturan' beş insansız hava aracını 'başarıyla engellediğini' duyurdu. ABD Merkez Komutanlığı (Centcom) açıklamasında insansız hava araçlarının tespit edildikten sonra imha edilip edilmediği konusunda bilgi vermedi.

Yemen'deki Husi isyancılar ise cumartesi günü ABD ordusuna ait bir başka Mq-9 Reaper insansız hava aracının düşürüldüğünü iddia ederek, uçağın bilinen parçalarıyla eşleşen parçaların görüntülerini yayınladılar. Husiler, Gazze Şeridi'nde İsrail ile Hamas arasında savaş çıkarmak için yürüttükleri kampanyaya nispeten ara vermelerinin ardından yeni bir dizi saldırının parçası olarak Reaper'ı karadan havaya füzeyle vurduklarını iddia ettiler.

Teksas'ta köprüye mavna çarptı, petrol denize sızdı Teksas'ta köprüye mavna çarptı, petrol denize sızdı

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Yarbay Bryon J. McGarry Associated Press'e yaptığı açıklamada 'ABD Hava Kuvvetlerine ait bir Mq-9 insansız hava aracının Yemen'de düştüğünü' kabul etti. McGarry başka bir açıklama yapmadan 'soruşturmanın devam ettiğini' de sözlerine ekledi. Husiler İHA'nın ülkenin Saada vilayetindeki kaleleri üzerinde düştüğünü açıkladı.

Editör: Haber Merkezi