ABD donanmasına ait, “USS Milius” adlı savaş gemisi, Çin ordusunun geçen hafta Tayvan çevresinde düzenlediği askeri tatbikatın ardından Tayvan Boğazı’ndan geçti.

ABD donanması, bu savaş gemisinin Tayvan Boğazı’ndan geçişini “rutin görev” olarak değerlendirirken, bu adım dünya basını tarafından Çin’e karşı “Tayvan’ın yanındayız” mesajı olarak yorumlanıyor.

ABD donanmasından yapılan yazılı açıklamada, 7. Filoya bağlı “Arleigh Burke” sınıfı güdümlü füze destroyeri USS Milius'un "uluslararası hukuka uygun olarak açık denizlerde seyrüsefer ve hava sahasının herkese açık olduğu Tayvan Boğazı’ndan rutin bir geçiş yaptığı” duyuruldu.

Çin ordusunun doğu kanadından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada ise Pekin’in ABD savaş gemisinin boğazlardan geçişini takip edip, izleyeceği aktarıldı.

Tayvan’ı kendi toprağının bir parçası olarak gören Çin, üç günlük bölgedeki savaş tatbikatını geçen pazartesi günü tamamlamıştı.

Çin neden Tayvan liderinin ABD ziyaretine tepki gösterdi?

Samsung Heavy'den Rus tersanesine dava Samsung Heavy'den Rus tersanesine dava

Çin’in bu tatbikatı Tayvan lideri Tsai Ing-wen'in, Orta Amerika ülkeleri Guatemala ve Belize'yi ziyaretleri öncesinde ve sonrasında ABD'ye "transit geçiş" gerekçesiyle gayrı resmi ziyaretlerde bulunması yüzünden gerçekleştirmişti.

Pekin yönetimi, ziyaret nedeniyle ABD'yi protesto ederken Tsai'nin temaslarına aracılık eden iki kuruluşa ve yöneticilerine yaptırım uygulayacağını bildirmişti.

ABD donanmasına ait savaş gemileri ayda bir kez Tayvan Boğazı’dan geçerken, tartışmalı Güney Çin Denizi’nde düzenli seyrüseferde bulunuyor.

Çin'in topraklarının parçası olduğunu savunduğu Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1949'dan bu yana fiili bağımsızlığa sahip bulunuyor. Çin ana karası ile Tayvan arasında iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık hala devam ediyor.

Pekin, "Tek Çin" ilkesini vurgulayarak Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkileri kesmesini şart koşuyor.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi