AB Deniz Kuvvetleri Operasyonu ATALANTA, İnsansız Hava Araçlarının (İHA) saldırı tehdidinden kaçınmak için gemilere mevcut trafik rotasından en az 150 deniz mili daha doğuya seyretmelerini tavsiye ediyor.

MSC Orion, Hint Okyanusu'ndan kuzeye Umman'daki Salalah'a doğru ilerlerken Sokotra Adası'nın güneydoğusunda bir İHA tarafından hedef alındı.

AB ATALANTA, “Bu saldırı, Yemen'de Husilerin kontrolü altındaki bölgelerden 800 deniz mili uzaklığa kadar Hint Okyanusunda potansiyel saldırıların gerçekleşebileceğini teyit etmektedir. Bu saldırı, değerlendirilen İHA menzili ve kamuoyuna yapılan son açıklamalar ışığında, mevcut trafik rotalarının en az 150 deniz mili doğusunda alternatif bir deniz rotası oluşturulması önerilmektedir” açıklamasında bulundu.

Gemilere ayrıca rastgele hız ve rota değişiklikleri yapmaları ve daha kısıtlayıcı bir AIS politikası benimsemeleri önerildi.

AB ATALANTA, Batı Hint Okyanusu ve Aden Körfezi'nde, özellikle de Somali Sahili'ne 700 deniz mili mesafede faaliyet gösteren gemilerin BMP5 tavsiyelerine uymalarının ve her türlü olayı rapor etmelerinin çok önemli olduğunu belirtti.

ABD ve Panama Cumhuriyeti Uluslararası Uygunluk Konularında İş Birliği Yapmak İçin Güçlerini Birleştiriyor ABD ve Panama Cumhuriyeti Uluslararası Uygunluk Konularında İş Birliği Yapmak İçin Güçlerini Birleştiriyor

Husiler ticari gemilere yönelik saldırılarının menzilini genişlettikçe bölgedeki müttefik deniz kuvvetleri de buna karşılık olarak giderek daha fazla geriliyor.

Husiler ayrıca Doğu Akdeniz'de İsrail limanlarına uğrayan gemilere saldırma tehdidinde bulunmuşlardır ki bu da silah menzili açısından inandırıcı bir tehdit olarak görülüyor.

Editör: Haber Merkezi