2022'deki 'tarihi düşük' tanker sipariş defteri sadece pandeminin değil, aynı zamanda emisyonlarla ilgili endişelerin, gelecekteki itici güç ve olası seçeneklerle ilgili belirsizliğin ve filonun bir bölümünün Rusya ve İran'dan ham petrol ihraç eden 'karanlık' ticaretlerde kullanılmasının bir sonucuydu. Bununla birlikte, ikinci el tanker değerlerinin bazı sektörlerde yeni inşa siparişinden önemli ölçüde daha fazla olması olağandışı bir durum.

Tarihin tekerrür edip etmeyeceğini sorgulayan Londra'daki Baltık Borsası'nın analizine göre bu durum aşırı siparişe ve uzun vadeli arz fazlasına yol açabilir. Baltic'in analizi ' 5 yıllık Suezmax değerlerinin yeni inşa fiyatlarını cazip hale getirdiğini' ortaya koyuyor.

Baltık'ın Suezmax sektörüne ilişkin değerlendirmesinde, zaman çizelgesine eşdeğer gemilerin ağırlıklı ortalama değerlendirmelerinde Karadeniz/Akdeniz ve Batı Afrika/Kıta oranlarının ortalaması kullanıldı. Kazançlar hâlâ sağlıklı seviyelerde olsa da Baltık analizi, oranların son iki yılda zayıfladığını ortaya koyuyor. Yine de beş yaşındaki bir Suezmax'ın değeri arttı ve şu anda tahmini yeni inşa sipariş değerinden %7 daha fazla.

LNG yeni inşa değerleri rekor seviyede LNG yeni inşa değerleri rekor seviyede

Baltık'ın analizi, 82,8 milyon dolar değerindeki beş yaşındaki bir gemiye kıyasla bir Suezmax'ın yeni inşa maliyetini 77,3 milyon dolar olarak tahmin ediyor. Baltık'ın tahminlerine göre, 30 aylık bir inşa süresi varsayıldığında, yeni gemi için ilk yıl nakit başa baş zaman kirası eşdeğeri günde yaklaşık 26.000 dolar olacak. Ancak, 5 yaşındaki Suezmax için ilk yıl nakit başa baş 30.200 dolar gerekiyor. Son 10 yıldaki ortalama zaman çizelgeli eşdeğer oranlarla kıyaslandığında, yeni inşa edilen gemi nakit açısından pozitif olacakken, beş yaşındaki gemi negatif bir seyir izleyecektir.

Kaynak: seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi