Bulgaristan'ın geçici kabinesi, komşuları Romanya ve Türkiye ile güçlerini birleştirerek Batı Karadeniz bölgesel sularını Rus mayınlarından temizleyecek bir Karadeniz görev gücü oluşturacak.

Informall BG danışmanlık şirketi, daha güvenli deniz seyrüseferinin bir sonucu olarak ticaretin yukarı yönlü seyrini sürdürmesini beklediğini belirterek, kararın ülkenin halihazırda büyüyen ticaretine bir destek olarak geldiğini ifade etti.

IMO'dan Dünya Denizciler Günü'nde sosyal medyada kampanya IMO'dan Dünya Denizciler Günü'nde sosyal medyada kampanya

Sofya, üç bölge ülkesinin 11 Ocak'ta bir Mutabakat Zaptı imzalamasının ardından, aralarında fırkateyn ve mayın tarama gemilerinin de bulunduğu dört geminin Karadeniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu'na katılmasına izin verdi.

Hükümetin kararı ayrıca deniz grubunun faaliyetlerini koordine etmek üzere Romanya ve Türkiye'de 10'a kadar askeri personelin görevlendirilmesine de izin veriyor. Bulgaristan Radyosunun bildirdiğine göre operasyon Bulgaristan, Romanya ve Türkiye'nin münhasır ekonomik bölgesi, karasuları, bitişik bölge ve iç sularında gerçekleştirilecek.

Informall BG analitik danışmanı Daniil Melnychenko, Bulgaristan pazarının Ukrayna'daki savaştan uzakta yer aldığını ve 2023 yılı sonuna kadar yıllık %15'lik güçlü bir organik büyüme oranıyla istikrar gösterdiğini söyledi.

Melnychenko, “2022 yılında Bulgaristan'daki konteyner terminalleri 281.000 teu yük işlemiş, Ukrayna'dan gelen yüklerin bir kısmı da bu büyümeye katkıda bulunmuştur. Ancak 2023 yılı sonunda lojistik akışlar ağırlıklı olarak, Ukrayna sınırlarına daha yakın olmaları ve daha verimli transit çözümleri nedeniyle tercih edilen Romanya ve Polonya limanlarına kaymıştır" ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte, Bulgaristan'ın Varna limanı bir zamanlar nakliye firmaları için cazip bir seçenekti ve ek seyahat maliyetlerinin daha düşük elleçleme ücretleri ve uygun fiyatlı stevedore hizmetleri ile dengelenmesiyle sorunsuz kargo hareketi sunuyordu. 

Ancak Melnychenko, Ukrayna'daki çatışmada değişen askeri durumun, Ukrayna'nın Karadeniz limanlarının 2024 yılında yeniden açılmasına neden olduğunu ve Varna üzerinden yük taşımacılığının azaldığını açıkladı.

Ukrayna konteyner trafiği yeniden Odessa limanları üzerinden hareket etmeye başladığından, Bulgaristan'daki hacim artışının 2024'te Ukrayna yüklerindeki kaybı telafi etmesi bekleniyor.

Editör: Haber Merkezi