Denizci Öğrenciler Derneği'nin (DÖDER) denizcilik sektörünü bir araya getirdiği 23. Ulusal Denizkızı Kongresi, 2 Mayıs Perşembe günü Antalya/Kemer Swandor Resort Otel'de başladı. 5 Mayıs'a kadar sürecek kongrenin açılışını Denizci Öğrenciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Açelya Kara yaptı.

Kara, 15 yıl aradan sonra ikinci kadın başkan olmanın gururunu yaşadığını belirterek kongreden her bir denizci öğrencinin en yüksek verimi almasını temenni ettiğini söyledi. 

DÖDER Başkanı Kara’nın ardından İstanbul Teknik Üniversitesi DEFAV Yönetim Üyesi Nuri Mert Can, Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Atılay Özay, Gemi Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Hüseyinoğlu, Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dilruba Söylemez, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis ve Eğitim Komisyonu Üyesi Burak Atasoy, KKTC Türk Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürü Cemalettin Şevli, Türkiye Cumhuriyeti Eski Müsteşarı ve Büyükelçi Suat Hayri Aka ve Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Oral Erdoğan da birer konuşma gerçekleştirdi.

"Değişimin önünde gidenler lider olur..."

DEFAV Yönetim Üyesi Nuri Mert Can yaptığı konuşmada firmasının yüzde 65’inin kadın çalışanlardan oluştuğunu belirtti. Can, denizcilikteki kadın istihdamına dikkat çekerek Türkiye’de kadınların göstermiş olduğu mücadele karşısında aklına Napolyon’un 'Bir değişimin önünde gidenler lider olur. Ortasında bulunanlar, değişenler sonra gelenler sürüklenenler olur. Ancak karşısında olanlar mahvolur' sözlerinin geldiğini ifade etti.

Can'ın ardından Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Atılay Özay bir konuşma gerçekleştirdi. Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası olarak kongreye verdikleri önemden bahseden Özay, 20 yıl önce bu kongreyi gerçekleştiren kişilerin burada kazanmış oldukları sosyal yetenekler sayesinde şu an birçok oda ve kurumda genel müdür, patron, yönetici gibi konumlarda olduklarını söyledi. Özay, 25 yıldır varlığını sürdüren DÖDER'de bulunan ve kongrenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirtti. 

Gemi Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Hüseyinoğlu da yaptığı konuşmada 1999 yılından bu yana varlık gösteren derneği kutlayarak denizcilikte örgütlenmenin öneminden bahsetti. Hüseyinoğlu, bu örgütlenmeyi sağlayan DÖDER’e teşekkür etti.

Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Oral Erdoğan da yaptığı konuşmada, daha önceki yıllarda katılmış olduğu kongreler sebebiyle bu kongrenin öneminin farkında olduğunu vurguladı. Erdoğan, Türk Loydu olarak IACS’ın 12. temsilcisi olduğunu belirtirken, vakıf olarak her yıl burs vermeye devam ettiklerini ve bu yıl burs oranlarını artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kpt. Dilruba Söylemez ise örgütlenmenin önemini vurguladı. Söylemez, katıldığı kongreler ve konferanslar arasında örgütlenmenin en güçlü olduğu kongrenin Ulusal Denizkızı Kongresi olduğunu belirtti. Söylemez, federasyon olarak önceliklerinin yıpranma payı olduğunu söyleyerek bu konunun bürokrasi nezdinde çözülmesi için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi.

Söylemez'in ardından konuşan KKTC Türk Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürü Cemalettin Şevli, 2010 yılında katılmış olduğu Denizkızı Kongresi’nden bugüne dek gösterilen gelişmeyi tebrik etti. DÖDER’in yalnızca denizcilik alanında değil, Türkiye’nin en büyük öğrenci sivil toplum kuruluşu olduğunu vurgulayan Şevli, güçlü bir eğitim ile denizcilerin dünyanın her yerinde, her alanında iş bulabileceğini ve her işin altından kalkabileceğini, denizcilerin bu ülkede başbakan da olabildiğini ifade etti. 

Eski Müsteşar ve Büyükelçi Kpt. Suat Hayri Aka da yaptığı konuşmada otomasyon gemilerle ilgili hukuksal boşluğun bir an önce düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Aynı zamanda küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin zararlarından bahseden Aka, yeni açılan kutu rotalarının şu an kullanılan rotaları kısaltacağını ve bu rota üzerindeki ülkelere değer kaybettireceğini vurguladı. Aka, denizlerdeki bir diğer sorun olan korsan faaliyetlerine dikkat çekerek denizcilerin sorunlarının bürokrasi ile çözülebileceğini kaydetti. Aka, her denizcinin doğuştan birer diplomat olduğunu söyledi.

Aka ayrıca, erkek egemen sektörde kadın sayısının her gün daha da arttığını ve bu durumdan oldukça mutlu olduğunu belirtti.

İlk panel: Denizcilik Sektöründe Eğitim ve İstihdam

23. Ulusal Denizkızı Kongresi'nin ilk paneli "" başlığıyla gerçekleşti. Panelin konuşmacıları İMEAK Deniz Ticaret Odası Eğitim ve İstihdam Komitesi Başkan Yardımcısı Liva Marine Genel Müdürü Cihat Yavuz Güler, İMEAK Deniz Ticaret Odası Eğitim Müdürü Bahadır Küçük ve Bulktech Ship Management kurucusu İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis ve Eğitim Komisyonu Üyesi Burak Atasoy oldu.

Panelde konuşan Bahadır Küçük, Gemi Acenteliği Belgesi’ni, denizcilik eğitimi veren okulların eğitim ve sınavdan muaf olarak alabildiklerinden bahsetti. DTO olarak öğrencilerin staj dönemleri ve istihdamlarıyla yakından ilgilendiklerini belirten Küçük, DTO mail adresine gelen istek ve ihtiyaçlar özelinde eğitimler verdiklerini söyledi.

Cihat Yavuz Güler ise DTO’nun denizci öğrenciler var olduğu sürece var olacağını vurgulayarak başkan yardımcılığını yürüttüğü komisyona kurulum aşamasında gönüllü olarak katıldığını ve hedeflerinin denizci öğrencileri bir araya getirerek denizcilik eğitimini daha üst bir seviyeye çıkarmak olduğunu ifade etti.

Burak Atasoy’un konuşmasıyla devam eden panelde öğrenciler staj yeri bulma konusunda yaşanılan problemleri dile getirirken, Atasoy, bu problemlerin çözümlerinden bahsedip denizci öğrencilerin merak ettikleri soruları yanıtladı.

İkinci panel: Rotamız İşletme

Antalya'da Sahil Güvenlik gemileri 19 Mayıs’ta ziyarete açılacak Antalya'da Sahil Güvenlik gemileri 19 Mayıs’ta ziyarete açılacak

Kongrenin ilk gününde düzenlenen ikinci panel de “Rotamız İşletme” oldu. Panelde, Yılport Holding Global Direktörü Serhan Çilengir, Vela Gemi Acenteliği Kurucusu Atılay Özay ve CTF Global Forwarding Pazarlama Müdürü Gediz Tolgay Kuru konuşmacı olarak yer aldı.

Panelde konuşan Gediz Tolgay Kuru tamamı öğrencilerden oluşan bir derneğin böyle büyük ve profesyonel bir kongre düzenlemesinden gurur duyduğunu söyledi. Lojistik işlemlerinin nasıl süreçlerle ilerlediğini anlatan Kuru, denizci öğrencilere farklı bir perspektiften sektörü tanıttı.

Atılay Özay ise lojistik, acentecilik ve liman işlemleri arasındaki döngüyü aktardı. Özay, gemi limana yanaştığı andan itibaren yapılan işlemler hakkında bilgi vererek denizci öğrencilerin sorularını cevapladı.

Panelin son konuşmacısı Serhan Çilengir de "Diğer mesleklerle denizciler arasındaki fark; diğerleri meslek seçer ama denizciler hayat seçer" dedi. Çilengir, konuşmasında kariyerinden örnekler vererek iş hayatı hakkında tavsiyelerde bulundu. Denizcilik sektörünü bayrak yarışı olarak gördüğünü belirten Çilengir, "Bu salonda oturan sizler günü gelince bizleri koltuklarımızdan kovup yerimize geçecek ve sektörü daha da ileriye taşıyacaksınız" diye konuştu.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi