Dünya Denizcilik Konseyi'nin (WSC) en son Denizde Kaybolan Konteynerler raporu, 2023 yılında denizde 221 konteynerin kaybolduğunu ve bunların yaklaşık üçte birinin daha sonra kurtarıldığını bildirdi.

Bu son rakam, 2022 yılında kaydedilen 661 konteynerlik bir önceki rekor düşük seviyeye kıyasla önemli bir iyileşmeye işaret ediyor ve 2020'deki yaklaşık 4.000 kayıp konteynerden bu yana düşüş eğilimini sürdürüyor. 2013 yılı, sırasıyla 1.818 ve 750 konteynerin kaybolduğu ONE Apus ve Maersk Essen gibi yüksek profilli olaylar nedeniyle, denize düşen 5.500'den fazla konteynerle kayıtlara geçen en kötü yıl olmaya devam ediyor.

Dünya Denizcilik Konseyi CEO'su John Butler, "2023 yılında denizde kaybolan konteyner sayısındaki azalma olumlu bir gelişmedir, ancak bu durum çalışmalarımızın aciliyetini azaltmamaktadır. Denizde kaybolan her konteyner potansiyel bir tehlikeyi temsil etmektedir ve bu olayları önleme konusundaki kararlılığımız sarsılmamalıdır" dedi.  

Veriler, küresel konteyner taşımacılığı kapasitesinin yaklaşık %90'ını temsil eden WSC üyelerinden derlendi. Ocak 2026'dan itibaren IMO, denizde kaybolan konteynerlerin raporlanmasını zorunlu kılacak ve bu da kayıpların kapsamı ve nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinilmesini sağlayacak.

WSC, Marin TopTier Ortak Endüstri Projesinin, konteynerlerin denize düşme nedenlerine ilişkin sonuçları, tavsiyeleri ve farklı parametrik yuvarlanma türlerinin önlenmesi ve yönetimine ilişkin eğitim materyalleri aracılığıyla konteyner kayıplarının azaltılmasına yaptığı katkıyı vurguladı. TopTier'in bilimsel araştırma ve analizlerinden elde edilen sonuç ve tavsiyelerin yanı sıra sektördeki en iyi uygulamalar, güncellenmiş güvenlik, konteyner ve bağlama standartları, rehberlik ve mevzuat güncellemelerine ilişkin tavsiyeleri içeren nihai raporunun bu yıl yayınlanması bekleniyor.

Meriç Nehri'ne deniz suyu karışmaması için set çekildi Meriç Nehri'ne deniz suyu karışmaması için set çekildi

Kaynak: seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi