Arar Petrol A.Ş ana sponsorluğunda, Türkiye Yelken Federasyonu, Uluslararası Dragon Birliği (IDA), Türk Dragon Birliği (TDB) ve Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü (BAYK) tarafından, dünya yelkenciliğinde marka olan Bodrum'da 29 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında düzenlenen, toplam 100'e yakın yelkenci ve 24 ekibin yarıştığı Dragon Dünya Şampiyonası sona erdi.

Nefes kesen Dragon Dünya Şampiyonası kazananları ödüllerini aldı

29 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen Dragon Dünya Şampiyonası'nda 3 kategoride ödüller sahiplerini buldu. Dünya Şampiyonu İsviçre'den “1QUICK1” teknesiyle Wolf Waschkuhn, Joao Vidinha; ikinci İngiltere'den “LOUISE RACING” teknesiyle Grant Gordon, Luke Patience, Faye Chatterton, James Williamson, üçüncü ise Kraliyet teknesi “BLUEBOTTLE” ile Graham Bailey, Julia Bailey, Ruairidh Scott ve Will Bedford oldu.

Amatör yelkenciler arasında ise en büyük ödül olarn “Atkinson Corinthian” ödülünün birincisi “FELIX CULPA” teknesiyle Yiğit Taban, Yiğit Eroğlu, Hakan Karakaplan, Süleyman Cihan Erkan; ikinci ise “BORGA” teknesiyle Azat Baykal, Sercan Büyüksöylemez, Emir Işıklıgil, üçüncü ise “AKMETAL” teknesiyle Can Fuat Akbaşoğlu, Serhat Ayan ve Valentin Zubkov oldu.

Tecrübeli yelkencilerimizin bilgelik, deneyim ve ustalıklarını takdir eden Ustalar Kupası, Masters' Trophy'i kazananı ise “FEVER” teknesiyle Klaus Diederichs, Diego Negri ve Jamie Lea oldu.

Türk Dragon Birliği (TDB) Başkanı Arkun Demircan, bundan sonra her yıl Bodrum'da uluslararası dragon yarışları düzenleyeceklerini vurgulayarak şöyle dedi: “Bodrum 4 sene önce TDB'nin (Türk Dragon Birliği) çalışmaları neticesinde seçilmiş yarışların merkezi olarak seçildi.  Yarışlarda dünyanın dört bir yanından 24 ekip ve 100'e yelkenci şampiyonluk unvanı için rekabet etti. Yarışlarda ben de rekabet etme fırsatı buldum, bu büyük heyecanı ilk elden tattım. Şampiyonaya katılan ülkeler arasında Türkiye, İsviçre, Portekiz, İngiltere, Macaristan, Avustralya, Belçika yer aldı.  Bunların 8'i Türk ekibi oldu ve 30 Türk yelkenci ile katıldı.

Dragon Dünya Şampiyonası Organizasyon Komitesi Başkanı, Cüneyt Büyükuçak, “Şampiyona boyunca heyecan verici beceri, strateji ve sarsılmaz kararlılık gösterilerine tanık olduk. Ekipler yelken cenneti Bodrum sularının rüzgârlarına, dalgalarına ve zorlu bir rekabete göğüs gererek yeteneklerinin sınırlarını zorladılar. Adil rekabet ve dostluk ruhunu benimseyerek gerçek bir sportmenlik örneği sergilediler. Ayrıca şampiyonaya katılan yarışçıların organizasyonu teknik anlamda mükemmel bulmaları, Türklerin çok misafirperver, sosyal etkinliklerin oldukça iyi, Bodrum'un konumu ve ikliminin harika olduğunu belirtmeleri de bizi çok mutlu etti. Türk Dragon Birliği Üyesi Azat Baykal, Uluslararası Dragon Hakemi Hulki Oruz, Uluslararası Jüri Başkanı Pınar Genç'in de değerli katkılarıyla her üç etkinliğimizi de başarıyla tamamladık.” dedikten sonra artık Dragon Açık Türkiye Şampiyonalarını da her yıl Bodrum'da düzenleyeceklerini ekledi.

Didim'den Yunan adalarına feribot seferleri başladı Didim'den Yunan adalarına feribot seferleri başladı

Etkinliklerin ana sponsoru Arar Petrol A.Ş. olurken, North Sails Türkiye, Ağanlar Tersanesi, Süperpar Otomotiv ve Milta Bodrum Marina da destek verdi. Resmi kurumlar tarafında ise T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Muğla Valiliği, T. C. Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesi destek sağlıyor. 

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi