Rusya'nın Karadeniz'de Türk gemisine uyarı ateşi açması ve ardından helikopterle asker indirmesi Türk denizcilerde tedirginlik yarattı. Rusya'nın işgali sonrası Ukrayna limanlarında 12 Türk gemisi mahsur kalmış durumda. Yaklaşık 1,5 yıldır kurtarılmayı bekliyorlar. Mürettebat zaman zaman meydana gelen Rus saldırıları nedeniyle ölüm korkusu yaşıyor.

NTV'ye konuşan Kosder Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Başkanı Hakan Çendik, "Hiç alışık olmadığımız bir süreç yaşıyoruz. Gemi adamlarını güvertede gördünüz hepsi oturtulup, esir alınmış şekilde, şüpheli gibi. Bunlar ekmeğinin peşinde olan fedakar cefakar gemiciler. Gemicilerin o gömrüntülerle yansıması hoş olmuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Karadeniz'deki Rus tehdidi nedeniyle aylardır evlerine dönemeyen Türk denizciler var. Rusya'nın işgali sonrası Ukrayna limanlarında mahsur kalan 12 Türk gemisi ve o gemilerde bulunan mürettebat yaklaşık 1,5 yıldır kurtarılmayı bekliyor.

Orion S gemisi de Nikolayev Limanında demirli 5 Türk gemisinden biri. Tahıl koridoru kapsamında olmadıkları için denize açılamadılar. Geminin kaptanı mayın tehdidi nedeniyle geminin tahliye edilemediğini anlattı.

Herson Limanı'nda demirli Tuzla isimli Türk gemisi de Rus füzesiyle vurulmuştu. Gemiciler zaman zaman meydana gelen bu tür saldırılar nedeniyle korku içinde yaşıyor.

Gemilerdeki kazalara ilişkin 'raporlama' çağrısı Gemilerdeki kazalara ilişkin 'raporlama' çağrısı

Gemi sahipleri de ekonomik açıdan büyük zararda olduğunu söyleyen Çendik, "Bu gemiler ticaret yapamaz haldeler. Gemilerin çalışması gerekiyor, bunların tekrar çalışması çok büyük maliyet. Fabrika diyoruz gemilere. Bunun ciddi anlamda ekonomik kayıpları var. 12 türk ve 60 yabancı gemiye ekonomik külfeti var." dedi.

Beklenti Türk gemilerinin tahliyesi için geçici bir yardım koridoru açılması.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi