FNSS üretimi Zırhlı Amfibi Hücum Aracı Deniz Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen eğitimlere ilk defa katıldı. Bu bağlamda ZAHA’nın 1-4 Haziran 2023 tarihleri arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen deniz eğitimlerine ilk kez katıldığı açıklandı. Eğitim görevi olarak TCG ANADOLU’nun ıslak güverteden çıkan Zırhlı Amfibi Hücum Araçları belirli süre denizde hareket ederek sahile çıktı.

9 adet ZAHA Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmişti

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının (DzKK) amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) liderliğinde FNSS Ana Yükleniciliğinde yürütülen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) Projesi kapsamında geliştirilen 9 adet ZAHA aracı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Amfibi Piyade Tugayı’na teslim edilmişti.

Türkiye'den Gazze'ye yardım için yola çıkan 9. gemi El-Ariş Limanı'nda Türkiye'den Gazze'ye yardım için yola çıkan 9. gemi El-Ariş Limanı'nda

Silahlı Kuvvetlerin envanterinde bulunan, hem deniz hem de kara için tasarlanmış ilk personel taşıyıcı araç olan, aynı zamanda alabora olma durumunda kendini düzeltme ve zorlu deniz şartlarında operasyon kabiliyetlerine sahip dünyadaki ikinci araç olan ZAHA, Türk kara araçların tasarım kabiliyetlerinin sergilenmesi açısından önemli bir noktayı temsil etmektedir.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi