Petrofin Research'ün sonuçlarına göre, banka finansmanı, bankaların kredi talebinin ve rekabetin özellikle üst düzey müşteriler için daha da şiddetleneceği, ancak toplam hacimlerin önemli bir büyümeye izin vermeyeceği yeni bir aşamaya giriyor.

Genel olarak, en son Petrofin Banka Araştırması, Yunanistan ile ilgili kredilerin %2 düşüşle 50,89 milyon dolara gerilediğini ve Yunan gemi finansmanı için Petrofin Endeksi'nin 2022'de 314'ten 2023'te 308'e ve 2008'deki zirvesinde 443'e düştüğünü gösterdi.

Petrofin başkanı Ted Petropoulos, yüksek faiz oranları ve kredi geri ödemelerinin çoğu banka için portföy büyümesini zorlaştırdığını söylüyor. Ayrıca, 2023'te denizcilik piyasaları karışıktı; tankerler, açık deniz, gaz ve kimyasal taşıyıcılar iyileşen koşullar yaşarken, kuru yük ve konteyner sektörleri yumuşak piyasalar yaşıyordu.

Uzun vadeli düşüş, bankaların giderek daha fazla varlığa dayalı olmayan kredilere ve eve daha yakın kredilere odaklanması nedeniyle, özellikle Avrupa'daki büyük gemi kredisi sağlayıcılarının yıllar içinde ayrılmasından kaynaklanıyor. Petrofin'in büyüme için hem iştahı hem de kapasitesi olduğu görülürken, mevcut kredi sağlayıcılarının %80'inden fazlasının bu eğilimi sürdürdüğü ortaya çıktı.

2023'ün bir özelliği de Satış ve Geri Kiralama (SLB) anlaşmalarının popülaritesinin artması ve fonların gemi kredilerine daha fazla ilgi göstermesiydi. Bu tür sağlayıcılar rekabetçi fiyatlar sunarken, çoğu zaman daha yüksek kredi/değer (LTV) ve Yunan armatörlerin cazip bulduğu daha uzun vadeler teklif ediyorlardı.

BM, Gazze yardımlarını ABD'nin inşa ettiği iskeleden dağıtacak BM, Gazze yardımlarını ABD'nin inşa ettiği iskeleden dağıtacak

SLB'ler daha çok halka açık şirketler ve/veya büyük gemi sahipleri arasında yaygındı ve bunlar uygun olduğunda sermayelerini serbest bırakma ya da yeni satın almaları veya yeni inşaları daha az kendi sermayelerini kullanarak finanse etme fırsatı arıyorlardı. Bu tür bir rekabet yoğunlaştı ve denizcilik bankalarının daha fazla iş yapma fırsatını ortadan kaldırdı.

Bunun istisnası, SLB rekabetine rağmen büyümeyi başaran Yunan bankalarıydı. Yunan bankaları, Yunan müşterileriyle uzun vadeli yakın ilişkilere sahip olmanın yanı sıra yan hizmetlerden de faydalanma avantajına sahipti.

Ayrıca, Yunanistan'ın ve bankaların kredi notu arttıkça, kredi marjları daha rekabetçi hale geldi ve Yunan bankaları nakliye müşterilerinden gelen mevduatlarda önemli bir büyüme yaşadı. Yunan bankaları genel olarak LTV'lerini artırmadan 2023'te %12,25 oranında büyümeyi ve bir önceki yıla göre %60,83 oranında henüz çekilmemiş en yüksek yılsonu taahhüt seviyesini göstermeyi başardı.

UBS (Credit Suisse), Eurobank (4 milyar dolar), Piraeus Bank (3,7 milyar dolar), Alpha Bank (3,69 milyar dolar) ve National Bank of Greece (3,28 milyar dolar) olmak üzere dört Yunan bankasının önünde 5,1 milyar dolar ile Yunan gemiciliğine en çok kredi veren banka olmaya devam ediyor.

Editör: Haber Merkezi