Clarksons Research tarafından yürütülen yeni inşa fiyat endeksi yılın başından bu yana %5 arttı ve şu anda nominal olarak 2008 zirvesinin sadece %2 altında bulunuyor.

2020'lerin önceki yıllarının aksine tanker ve kuru yük siparişleri de hız kazanmış olsa da, 2024'te en çok LNG ve konteyner siparişleri öne çıktı.

MB Shipbrokers bugüne kadar yaklaşık 603.000 teu'luk konteyner gemisi siparişi kaydetti ve Danimarkalı broker, mevcut proje hattının çoğunun gerçekleşeceğini varsayarak, bu rakamın önümüzdeki aylarda yaklaşık 1 milyon teu'ya ulaşacağını tahmin ediyor.

Tersaneler mevcut yeni inşa patlamasından en iyi şekilde yararlanıyor ve yeni veriler aktif tersane sayısının son iki yıl içinde %17,7 oranında arttığını gösteriyor.

Yunanistan'daki Xclusiv Shipbrokers'a göre Haziran 2022'de 153 aktif tersane vardı. Bu sayı bu ay 180'e yükselirken, büyümenin büyük kısmını Çin oluşturdu. Tersanelerin faaliyete geçmesi, gemi yapımcılarının çok uzun sipariş defterlerinin tadını çıkardığı ve fiyatların neredeyse bir nesildir kaydedilmeyen en yüksek seviyelerde olduğu bir döneme denk geliyor. 

Konteyner hatları yeni inşa sürecinde LNG'ye yöneliyor Konteyner hatları yeni inşa sürecinde LNG'ye yöneliyor

Denizcilik örgütü BIMCO'ya göre, tersanelerin küresel sipariş defteri şu anda 133 milyon grostonun (cgt) üzerinde bulunuyor ve sipariş defterinin 2020 sonundaki en düşük seviyesine kıyasla 56 milyon grostonluk bir artış söz konusu. LNG ve konteyner gemileri bu artışın sırasıyla %35 ve %30'unu oluşturdu.

VesselsValue'nun son analizine göre, LNG yeni inşa siparişlerinin sayısı, 34 siparişin verildiği geçen yılın aynı dönemine kıyasla iki kattan fazla artarak 2024'ün ilk beş ayında 78'e yükseldi ve %129'luk bir artış gösterdi.

Clarksons Research'ün verilerine göre, on yıllık bir düşüşün ardından tersane üretimi son yıllarda artmaya başladı ve ilk çeyrekteki teslimatlar son yedi yılın en yüksek seviyesi olan 10,1 milyon groston seviyesine ulaştı. Clarksons, 2024 yılının tamamı için tersane üretiminin %15 artarak 40,6 milyon grostonA ulaşacağını öngörüyor.

Danish Ship Finance analistleri, gemi inşa sektörünün görünümünü kısa vadede olumlu bulurken, küresel kullanım oranlarının 2024 yılında zirveye ulaşacağı ve sonraki iki yıl içinde potansiyel olarak yumuşayacağı tahmin ediliyor.

Danish Ship Finance mayıs ayında yayınladığı bir raporda, "Sürekli artan kontrat faaliyetleri ve sınırlı tersane mevcudiyeti yeni inşa fiyatlarını tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştırıyor" ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi