Yunanistan sipariş defteri rekor seviyelere yükseldi Yunanistan sipariş defteri rekor seviyelere yükseldi

Dökme yük gemilerinin yeni inşa değerleri yılın başından bu yana tüm sektörlerde artış göstererek son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum, güçlü piyasa temelleri ve artan talep, yüksek çelik fiyatları ve tersane maliyetleri gibi bir dizi faktörden kaynaklanıyor.

Capesize'lar, 180.000 DWT'lik yeni inşa gemilerin değerlerinin yaklaşık %5,45'lik artışla 66,09 milyon ABD dolarından 69,63 milyon ABD dolarına yükselmesiyle en etkileyici kazanımları elde etti.

Veson Nautical'dan Kıdemli İçerik Analisti Rebecca Galanopoulos Jones'un analizine göre, bununla birlikte, 2024'te bugüne kadar verilen siparişlerin çoğunluğu Panamax ve Supramax sektörleri arasında eşit olarak paylaşıldı ve her biri verilen siparişlerin yaklaşık %35'ini oluşturdu. Aradaki fiyat farkının 3 milyon ABD dolarının biraz altında olması nedeniyle, bazı gemi sahiplerinin daha büyük olan Panamax sektörünü tercih etmesi şaşırtıcı değil.

Panamax Bulker 82.000 DWT'lik gemiler için yeni inşa değerleri şu anda 40 milyon ABD doları seviyesindeyken, 62.000 DWT'lik Supramax'lar için bu değer 37,26 milyon ABD dolarıdır.  

Yüksek değerler, ocak ayından bu yana istikrarlı bir şekilde yukarı yönlü hareket eden firma kazançları tarafından destekleniyor. Hem Süveyş hem de Panama kanallarındaki aksaklıkların Bulker sektörüne yönelik ton mil talebini artırması ve Çin'den gelen talep temellerinin iyileşmesi nedeniyle bir yıllık Panamax fiyatları şu anda yaklaşık %11 artışla 16.300 USD/Gün seviyesinde bulunuyor. 

Yunan alıcılar, 2024'teki Panamax yeni inşalarına öncülük ederek siparişlerin yaklaşık %45'ini oluşturdu.
Laskaridis Maritime tarafından sipariş edilen ve Penglai Zhongbai Jinglu ve Hengli Shipbuilding'de inşa edilerek 2026 yılında teslim edilmesi planlanan 82.000 DWT'lik 8 adet Panamax Bulkers, 286 milyon ABD doları değerinde.  

Supramax sektöründe ise, siparişlerin çoğunluğunu yaklaşık %35'lik bir payla Çinliler verdi. Yeni siparişler arasında HuaXia Financial Leasing tarafından sipariş edilen, New Dayang Shipbuilding'de inşa edilmesi ve 2026-27 yılları arasında teslim edilmesi planlanan ve her biri 34 milyon ABD dolarına satılan 64.000 DWT'lik 8 x Ultramax Bulkers yer alıyor. 

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi