Rota değişimiyle Süveyş Kanalı'nın geliri 7,2 milyar dolara düştü Rota değişimiyle Süveyş Kanalı'nın geliri 7,2 milyar dolara düştü

Lavant adlı tanker haziran ayında Yemen'in güneydoğu kıyısı açıklarında su baskını nedeniyle ortadan kayboldu. 30 yaşındaki geminin kaybı, Yemen'in Husi isyancı hareketi tarafından gerçekleştirilen çok sayıda saldırıdan biri değil, geleneksel bir deniz kazası olarak kabul ediliyor. 

Lavant'taki su baskını olayını ilk olarak bildiren UKMTO, geminin battığını doğrulamadı. Kuruluşun bölge için son güvenlik güncellemesi ise pazar günü yayınlandı. 

Lavant 22 Haziran sabahı Yemen'in Niştun kentinin yaklaşık 100 deniz mili güneydoğusunda kontrol edilemeyen bir su baskını rapor etti. Kaptan mürettebata gemiyi terk etmelerini emretti ve mürettebat Gabon bandıralı bir gemi olan eski Sovcomflot ham petrol tankeri NS Africa tarafından kurtarıldı. 

Lavant terk edilmiş ve Yemen-Umman sınırının yaklaşık 130 deniz mili güneyinde, 14 31 N 053 08 E mevkiinde sürüklenmeye bırakılmıştır. Daha önce basında çıkan haberlere göre haziran ayı sonunda batmış olabilir.

Lavant 30 yıllık bir ürün tankeriydi ve sicili belirsizdi. Geminin Ocak 2023'ten sonra bilinen bir bayrak devleti, bilinen bir çağrı işareti ve 2017'den sonra herhangi bir liman devleti denetimi yoktu. Son klas yenileme sörveyi dokuz yıl önce yapılmıştı ve bilinen son iki bayrağı Paris MoU kara liste kayıtları olan Komor Adaları ve Tanzanya'ydı. Dubai'de bir posta kutusu adresi olan tek gemili bir gemi yönetimi kuruluşu tarafından işletiliyordu. 

Rus basınında yer alan haberlere göre Lavant, mürettebat imdat çağrısı yaptığında Somali'ye doğru yol alıyordu.

Editör: Haber Merkezi