Tüm Yat İşletmecileri, Yatırımcıları, Broker ve Acenteleri Derneği (TYBA) ile D-Marin Göcek Marina işbirliğinde düzenlenen “5. TYBA Yacht Charter Show D-Marin Göcek" devam ediyor.

7 Mayıs’a kadar sürecek fuara 52 lüks tekne katılırken 24 ülkeden de yabancı broker geldi. 

TYBA Başkan Yardımcısı Serhan Cengiz, 7 Deniz’e yaptığı açıklamada, fuarın nasıl geçeceğini, fuar başlamadan, önceki kayıtlardan, katılan teknelerden görebildiklerini söyledi. Son dakika katılımcılarıyla beraber yabancı katılımcı sayısının arttığını vurgulayan Cengiz, yabancı basından da yoğun katılım olduğunu belirtti. Bundan memnuniyet duyduklarını kaydeden TYBA Başkan Yardımcısı, “Katılımcı broker ve acentelerin kadar basın ve influencerların da ilgi göstermesi çok değerli. Biz Türk ticari yatçılık filosunu ve hizmetlerini ülkemize ve dünyaya tanıtmak istiyoruz. ‘Akdeniz çanağında önemli bir oyuncuyuz’ demek istiyoruz” şeklinde konuştu. “Bizim yıkılamaz 3 tane kuvvetli olduğumuz nokta var” diyen Cengiz bunları şöyle sıraladı: Birincisi memleketimiz dünyanın en güzel ülkelerinden bir tanesi, ikincisi misafirperverliğimiz, üçüncüsü Türk mutfağımız. Hatta dördüncüsü açık hava müzemiz. 10 milde bir açık eski antik yerleşke var. İlk tıp okulunun bulunduğu Knidos var. Bu çok önemli. Göbeklitepe’de tarihi tekrar yazdığımız gibi tıp tarihini de yeniden yazıyoruz.”

Serhan Cengiz

“Turizm, cari açığı tek başına kapatıyor”

“Turizm Türkiye’nin cari açığını tek kalemde kapatan bir sektör” diyen Cengiz sözlerini şöyle sürdürdü: “Turizm girdisi olan, çıktısı olmayan bir sektör. İnsan gücü, misafirperverlik, kaliteli servis, kaliteli tesis… Bunlar Türkiye’de mevcut. Deniz turizminde de mevcut. 76 yıl önce başlayan bir hikâye bu. 76 yıl sonra dünyanın 3. büyük yat inşa sanayiine sahip bir ülkeyiz. Bunun lokomotifi yat kiralamadır. Bugün filomuz dünyanın en büyük ticari yat filosu. Her bütçeye tekne verdik.” 

KDV indirimi talebi

Serhan Cengiz, sektörün büyümesine ilişkin de şöyle konuştu: “Türk insanı çalışkandır. Öyle büyüyoruz. Bize çok az teşvik veriliyor. Ticari yatçılara devletten tek destek ÖTV’siz mazot kullanımıdır. Karasal konaklamalarda KDV yüzde 20’dir, denizde yüzde 10’dur. Rakiplerimiz Yunanistan ve Hırvatistan’da deniz turizminin KDV’si yarı yarıyadır. Yunanistan’da normali 24’tür, deniz turizminde teknenin boyuna göre 7,8 ila 12’dir Hırvatistan’da KDV yüzde 25’tir, deniz turizminde yüzde 13’tür. Bu ülkeler rekabet gücünü artırmak için KDV’lerini indirmiştir. Bizim de istediğimiz budur. Bunu sağlamak için Turizmi Teşvik Kanunu’nda teknelerin konaklama tesisi olduğu yazar. KDV nizamnamesinde konaklama yapan tesislerin KDV’si yazar. Biz orada yokuz. Biz de yüzde 10 KDV istiyoruz. Hırvatistan’ın savaştan sonra ‘sıfır’ mavi yolculuk teknesi vardı. Şimdi 500’ü geçti. Bizim eski guletlerimizi aldılar, konsepte orada başladılar. Devlet onlara 3-5 sene vadeli, yüzde 1 faizle tekne inşaat teşviki verdi. Her sene kaliteli sıfır tekneler indirdiler denize. Bizden aldıkları konseptle sektörlerini geliştirdiler. Biz bunlardan çok yararlanamadık.”

“Kaliteyi düşürmemeliyiz”

Datça Yat Limanı projesi için nihai karar verildi Datça Yat Limanı projesi için nihai karar verildi

TYBA Yacht Charter Show’u farklı lokasyonlarda yaptıklarını belirten Cengiz, “Derneğimizi 2017’de kurduk. Derneğimizi bir yerin show’u değil de rotasyon halinde gelişen bir show haline getirelim dedik. Şimdi Göcek’teyiz, sonra Marmaris’te… Her sene ayrı bir yerde yapmak mümkün değil çok meşakkatli bir iş. Daha aşağıya düşecek bir iş yapmamamız lazım. Uzun dönemli planlamalarla, marinalardan en az 4 yıllık kontrat alarak yapmamız lazım. Emek vererek buraya getirdiğimiz kaliteyi aşağıya düşürmemeliyiz” diye konuştu.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi