Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde yaşanan gemi kazaları, gemilerde çalışan mürettebatın can güvenliği konusunu bir kez daha gündeme getirdi.

Marmara Denizi açıklarında 15 Şubat’ta batan 53 yaşındaki Batuhan A isimli ticari geminin 6 mürettebatının tamamı hala bulunamadı. Geçen yıl 19 Kasım’da Karadeniz Ereğli Limanı’ndan çıkarken askeri bölgedeki mendireğe çarparak batan Kafkametler gemisindeki 7 denizciyi arama çalışmaları da hala devam ediyor. DEMA M isimli gemide kaybolan 4. Mühendis Yiğit Acar'dan da 533 gündür haber alınamıyor.

Bin 574 gemi 11-31 ve üzeri yaş aralığında

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, deniz güvenliği konusunda soru önergeleri vererek konuyu gündeme taşıdı. Son olarak verdiği soru önergesine gelen cevaba göre; Türkiye Deniz Ticaret Filosunda bulunan ve Gemi Sicili ve TUGS’a kayıtlı gemi/deniz taşıtlarının yaşlı olduğu bir kez daha ortaya kondu. Avrupa’da 12 yaş ve üzeri gemiler yaşlı sayılırken, ülkemizde 150 GT ve üzerinde toplam 2 bin 149 adet gemi/deniz aracı bulunuyor. Bu gemi ve deniz araçlarının sadece 268’i 0-5 yaş aralığında, 307’si ise 6-10 yaş aralığında bulunuyor. Geri kalan bin 574’ü ise 11-31 ve üzeri yaş aralığında bulunuyor.

Ulaştırma Bakanından yanıt

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Karasu’nun önergesine verdiği yanıtta, yapılan denetimler sonucunda ulusal ve uluslararası gerekleri sağlayan gemiler belgelendirilerek seyirlerine izin verildiğini açıkladı. Söz konusu gemilerin “belirli aralıklarla ulusal ve uluslararası kurallara uygunluklarının devam edip etmediklerinin tespiti için” bakanlığın Gemi Denetim Uzmanları tarafından Ön Sörvey adı verilen denetimlere tabi tutulduğunu açıklamıştı. Yine Bakan Uraloğlu’nun açıklamasına göre, uluslararası sözleşmelere göre gemileri denetleniyor ve uygunluk belgeleri düzenleniyor. Bu belgeler olmadan gemilerin sefer yapmasına müsaade edilmiyor.

Kafkametler de denetlenmiş

Meriç Nehri'ne deniz suyu karışmaması için set çekildi Meriç Nehri'ne deniz suyu karışmaması için set çekildi

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, 3 aydır 7 mürettebatı hala bulunamayan ve Karadeniz Ereğli mendireği dibinde batan Kafkametler gemisinin de batışından yaklaşık iki ay önce 28.08.2023 tarihinde yürürlükteki mevzuat kapsamında denetime tabi tutulduğunu, ancak herhangi bir eksiklik/uygunsuzluk tespit edilmediğini bildirdi.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi