Yalıkavak Marina kimin, sahibi kimdir, nerelidir gibisinden sorular Sedat Peker'in yurt dışına kaçtıktan sonra ortaya attığı iddialar sonrasında sıklıkla sorulmaya başladı. Sedat Peker, Yalıkavak Marina'nın Mehmet Ağar tarafından zorla el konularak alındığını, yer altı dünyasının tabiriyle, "buraya çöktüğü"nü iddia etmişti. Peker'in açıklamalarından sonra bir açıklama yapan Mehmet Ağar, Yalıkavak Marina ile ilişkisini doğrulamıştı; ancak açıklamasında skandal ifadeler kullanmıştı.

 

 

Mehmet Ağar Yalıkavam Marina için, "Burası Türkiye'nin döviz basan makinesidir. Buraya prensler, krallar, devlet liderleri yatlarıyla gelir. Biz burada olmazsak mafya buraya çöker" şeklinde ifadeler kullanmıştı.

Bodrum Yalıkavak Marina'ya her yıl dünyanın farklı ülkelerinden prensler, krallar, zengin iş adamları lüks yatlarıyla gelip tatil yapıyor.

Mehmet Ağar'ın bu ifadelir günlerdir tartışılıyordu. Devletin varlığını yok sayan ifadeleri tepki çeken Mehmet Ağar, daha sonra yaptığı açıklamada özür dilemişti. Ağar, sözlerinin yanlış anlaşıldığını, maksadını aşan ifadeler kullandığını söylemişti. Peki, Yalıkavak Marina kimin? Yalıkavak Marina'nın sahibi kimdir? İşte detaylar:

 

Yalıkavak Marina'nın bulunduğu alanın mülkü Milli Emlak'a ait bir arazidir. Mülkün üzerine kurulan Yalıkavak Marina, içinde otellerden, avmlere, eğlence mekanlarından, butik konaklama tesislerine kadar, dünyanın zengin insanlarına hizmet eden işletmelerin bulunduğu hale ise 1995 yılında Türkiye'nin Yahudi iş adamı, Profilo Markasının sahibi Jak Kamhi'nin oğlu Cefi Kamhi tarafından getirildi.

 

Kamhi ailesi, marinayı dünyanın en prestijli marinaları haline getirerek ülkenin turizmine önemli katkı sundu.

 

Cefi Kamhi'nin 400 dönüm üzerine kurduğu 450 yatlık Port Bodrum Yalıkavak Marina'sında, özel turistik hizmetlerin de verildiği 17 odalı bir butik otel ve anfitiyatro da var.

 

Profilo Holding'in kurucusu Jak Kamhi'nin oğlu Cefi Kamhi, Milli Emlak'tan 49 yıllığına kiraladığı Port Bodrum Yalıkavak Marina'yı, 2011'de Azeri kökenli dolar milyarderi Mübariz Mansimov'a sattı.

 

Mansimov, 130 gemi taşımacılığı ile deniz taşımacılığında dünyanın ilk 5'i arasında yer alan Palmali Group'un sahibi. Levent'teki HSBC binasını 5 yıldızlı Bakü Otel olarak inşa eden Mansimov, Türkiye'nin en büyük marinaları arasında yer alan 450 yat kapasiteli Port Bodrum Yalıkavak'ı bir süre önce 42 milyon dolara, 13 Aralık 2010 tarihli 'Hisse Alım-Satım Sözleşmesi'yle satın aldı.

 

Palmali Denizcilik'in Sahibi Mübariz Mansimov, sahip olduğu 129 gemi ile deniz taşımacılığında dünyanın ilk beş listesinde yer alan ve 48 şirketten oluşan Palmali Grubu'nun sahibi.

 

Mansimov geçen yıl Bodrum Yalıkavak'ta Tekfen'den satın aldığı Palmalife Otelini hizmete açmıştı. Deniz taşımacılığı, gemi satışı ve kiralamasının yanısıra liman işletmeciliği ile de uğraşan grup, Burgaz ve Volga'da, Lukoil'e ait iki limanı işletiyor. Türkiye'nin büyük marinalarından Yalıkavak Marina'nın genişlemeye müsait bir yapısı var. Cefi Kamhi mali çöküşten kurtulmak için, 35 milyon euro harcayarak açtığı Marina'yı bir süredir satmak istiyordu.

 

Etiler'de yatırımı var Esas işi deniz taşımacılığı olan Mansimov, Türkiye'de özellikle emlak alanında büyük yatırımlar gerçekleştiriyor. Işıklar Holding'in Ulus'taki binasını TMSF'den satın alan grup, birçok branşta faaliyet gösterecek bir hastane kuruyor.

Mansimov, 22 bin metrekarelik bir hastane olmasını planladığı PalMed için 60 milyon dolar ayırdı. Mansimov, Levent'teki eski HSBC binasını da yedi yıldızlı otel olarak inşa ediyor. Gayrimenkul sektöründe Mansimov'un bir dönem İstanbul gece hayatının merkezi sayılan Nispetiye Caddesi'nin yeniden ön plana çıkmasıyla daha da hareketlenmesi beklenen Etiler'de çok sayıda nina alfığı ve semtte yeni emlak yatırımları için hazırlandığı konuşuluyor.

 

2017 yılına kadar Yalıkavak Marina'nın iki ortağı vardı. Biri Azeri kökenli iş adamı Mubariz; diğeri ise merkezi Singapur'da bulunan Anar Alizade'ye ait RSR Holding isim şirkete aitti.

 

Mubariz Gurbanoğlu, 2016 yılında kendi hisselerini ortağı Alizade'ye sattı. Ancak bu satış mahkemelik oldu.

 

Gurbanoğlu, yanında çalışan 3 kişi tarafından dolandırıldığını, 200 milyon dolardan fazla değeri olan marinanın 30 milyon dolara satıldığını belirterek mahkemeye başvurdu.

 

Dava sürerken Mubariz, FETÖ suçlamasıyla bir anda kendini yargılanırken buldu.

 

Mubariz'i dolandırmakla suçlanan isimlerin tanık olduğu bir mahkemede Mubariz'e 5 yıl hapis cezası çıktı.

 

Gazimağusa’da yat limanı ihalesi ertelendi Gazimağusa’da yat limanı ihalesi ertelendi

Mahkeme devam ederken; Sedat Peker'in ortaya attığı iddialar konuşulmaya başlandı.

 

PEKİ, MEHMET AĞAR BU İŞİN NERESİNDE?

 

Mehmet Ağar'ın Bodrum Yalıkavak'taki ilişkisi Mubariz ile olan tanışıklığından geliyor.

 

Uzun yıllardır tanışan ikilinin ilişkileri; Mehmet Ağar'ın oğlunun bu şirkette üst düzey yönetici olarak çalışmasıyla devam etmişti.

 

Ağar'ın oğlu Tolga Ağar son seçimlerde Elazığ'dan AK Parti sıralarından milletvekili seçilince oğlunun yerine babası Mehmet Ağar geçti.

 

Mehmet Ağar'ın Bodrum Yalıkavak'ta yönetici vasfıyla bulunduğu söyleniyor.

 

Ağar, Sedat Peker'in, "Buraya çöktü" şeklindeki iddialarıyla ilgili olarak da, "Resmi belgeler her şey ortada. Şirketin sahibinin kim olduğu belli. Ben sadece orada yönetici vasfıyla bulunuyorum" diyerek kendini savunmuştu.

 

Özetlersek;

 

Bodrum Yalıkavak Marina, 1995 yılında Yahudi iş adamı Kamhi tarafından kuruldu. Sonrasında Azeri İş adamı Mubariz'e satıldı. Mubariz de Singapur merkezli bir şirkete sattı. Onun da sahibinin Azeri olduğu düşünülen şirket şu anda marinanın resmi sahibi olarak görünüyor.

Kaynak:https://www.sonhaberler.com/yalikavak-marina-kimin-haber-827861